Mobile

Internet mobilny w Europie - raport prędkości w III kwartale 2017. Na którym miejscu Polska?

Grzegorz Ułan
Internet mobilny w Europie - raport prędkości w III kwartale 2017. Na którym miejscu Polska?
8

RFBenchmark opublikował ostatnio nowy raport na temat średniej prędkości internetu mobilnego w Europie. Raport sporządzany jest na podstawie pomiarów użytkowników dokonywanych przez ich aplikację mobilną dostępną na iOS i Androida.

W pierwszym kwartale 2017 roku najszybszą prędkością pobierania danych mogły pochwalić się Armenia (47,6 Mbps), Estonia (47 Mbps), Austria (38,7 Mbps) i Holandia (34,9 Mbps), natomiast najgorzej wypadł Azerbejdżan (1,42 Mbps). Polska osiągnęła wtedy wynik 13,9 Mbps przy pobieranych danych i 7,4 Mbps przy wysyłanych danych, a średni ping był na poziomie 58 ms.

Osobne badanie na temat prędkości internetu mobilnego w Polsce, RFBenchmark publikuje regularnie, u nas możecie zapoznać się z ich raportem za cały rok do września 2017 roku. W przekroju tych 9 miesięcy najszybszy internet oferował Orange, ale już w październikowym raporcie na prowadzenie wysunął się T-Mobile.

A jak wypadamy na tle Europy? Nie jest tak najgorzej, jakby się mogło wydawać, nie jesteśmy w ścisłej czołówce, ale też nie odstajemy od niej.

W przypadku pomiarów prędkości pobieranych, najwyższą średnią w Europie osiągnięto na Węgrzech - 79 Mbps, na Litwie - 44,7 Mbps i w Luksemburgu 44,6 Mbps. Polska zajęła 5 miejsce ze średnią prędkością 31,4 Mbps, szybciej jest jeszcze w Holandii, gdzie odnotowano prędkość 33,4 Mbps. Za nami są kraje Skandynawii, Francja czy nawet Niemcy i Wielka Brytania.

Prędkość internetu mobilnego przy wysyłaniu największa była znowu na Węgrzech - 40,1 Mbps, na drugim miejscu Dania z 24,8 Mbps, a na trzecim Litwa z 14,7 Mbps. Tuż za nią Polska z 14,6 Mbps.

Najmniej istotny parametr, jeśli chodzi o internet mobilny, czyli ping, w Polsce średni wyszedł na poziomie 58 ms.

Te i inne badania RFBenchmark znajdziecie na ich stronie pod tym adresem, a aplikację do mierzenia prędkości internetu na iOS w App Store oraz na Androida w Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu