Motoryzacja

Toyota Setsuna - rodzinny samochód wykonany z drewna

Maciej Sikorski
Toyota Setsuna - rodzinny samochód wykonany z drewna
20

Samochody przyszłości: podłączone do Internetu, autonomiczne, z napędem wodorowym (elektryczne), wykonane z nowoczesnych materiałów, zapewniające pasażerom rozrywkę, współdzielone przez większą społeczność. To może tak wyglądać. Ale jest też inna propozycja - Toyota jakiś czas temu przedstawiła projekt Setsuna, który nie tylko nie wpisuje się w taki system, lecz staje się jego alternatywą. Mało prawdopodobne, by to zadziałało na większą skalę, ale popatrzeć zdecydowanie warto.

Toyota Setsuna została zaprezentowana już kilka miesięcy temu w Mediolanie, możliwe, że spora część z Was widziała ten projekt. Spora część nie oznacza jednak wszystkich, a mnie przypomniał się pomysł przy okazji kolejnej rozmowy dotyczącej motoryzacji przyszłości. Motoryzacji, w której pojazdy mogą być bardzo podobne, staną się komputerami na kółkach i nie będą stać w naszych garażach czy przed domami, bo nie będą nasze - ludzie odejdą w tym przypadku od idei posiadania auta. Toyota pokazała coś innego, pojazd, który w założeniu ma należeć nie tylko do jednego człowieka, ale wręcz do całej, wielopokoleniowej rodziny. Producent nie zwraca uwagi na nowoczesne technologie i materiały właściwe dla XXI wieku - postawiono na stare metody obróbki drewna...

Drewniany samochód, który jeździ

Dobrze przeczytaliście - Toyota Setsuna to pojazd wykonany z drewna. Różnych jego gatunków: znajdziemy wiąz, brzozę czy cyprys, użycie konkretnego gatunku zależy od przeznaczenia i umiejscowienia danego elementu. Wynika to z właściwości poszczególnych gatunków oraz ich wyglądu i sposobu starzenia się. Warto podkreślić, że w budowie nie wykorzystano śrub, wkrętów czy gwoździ - samochód jest składany niczym puzzle, a to za sprawą starych technik stolarskich rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Osoba, która zna owe techniki mogłaby pewnie w miarę szybko rozłożyć pojazd i ponownie go zbudować w sensownym czasie.

Pojazd jeździ, nie jest jedynie makietą. Chociaż wyposażono go w silnik (elektryczny), to zasięg i prędkość nie są imponujące. Producent mógłby to oczywisćie zmienić, lecz nie był to główny cel prezentacji. Możliwe, że Toyota lub inny producent będzie rozwijał temat i wtedy pojawi się drewniany samochód osiągający zadowalające prędkości i gwarantujący niezły zasięg - przecież japoński producent jest w stanie to osiągnąć.

Jeżeli nie na osiągach, to na czym skupia się firma i dlaczego postawiono na drewno?

Toyota Setsuna, czyli przyjaciel rodziny

Samochód ma symbolizować więź między człowiekiem a jego samochodem, między rodziną a samochodem. W założeniu producenta mógłby jeździć nawet i przez sto lat, drewniane części wytrzymają próbę czasu, choć będą się zmieniać. Efektem ma być zapis historii rodziny w nadwoziu pojazdu. Może i wydumane, ale Toyota nieźle kombinuje - jeśli ekonomia współdzielenia mocno wgryzie się w naszą kulturę i przestaniemy kupować samochody, przestaniemy traktować je jako istotną część naszego życia, to producent może stracić, jego sprzedaż spadnie.

Toyota pewnie nie zamierza walczyć z tym trendem, przykładem inwestycje i np. współpraca z Uberem, ale firma mogłaby rozwinąć projekt Setsuna w coś większego: ludzie na co dzień jeździliby autonomicznymi taksówkami zamawianymi przez aplikację, lecz w garażach stawialiby np. drewniane pojazdy stanowiące rodzaj rodzinnej pamiątki. Oczywiście nie muszą być drewniane - to tylko przykład, element wyróżniający. Chodzi po prostu o to, by stworzyć "nową, świecką tradycję". Rozwinięcie zabawy (biznesu) kolekcjonerów. Czy to ma szansę się rozwinąć i stać czymś więcej niż jednorazowym pokazem podczas targów w stolicy mody? Kto wie...

PS Jakiś czas temu pisałem o nowoczesnych drewnianych wieżowcach - najwyraźniej ten materiał wraca do łask.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

toyotaautosamochód