Felietony

topicmarks.com czyli turbo czytanie - pomysł z ciekawym potencjałem

Grzegorz Marczak
topicmarks.com czyli turbo czytanie - pomysł z ciekawym potencjałem
10

Jaki problem rozwiązuje twój startup? To jedno z podstawowych pytań jakie pada podczas różnego rodzaju konkursów - odpowiedzi na nie oczekują też inwestorzy i osoby zainteresowane projektem. W przypadku nowego startupu z polskim rodowodem czyli topicmarks.com odpowiedzieć na to pytania można w spos...

Jaki problem rozwiązuje twój startup? To jedno z podstawowych pytań jakie pada podczas różnego rodzaju konkursów - odpowiedzi na nie oczekują też inwestorzy i osoby zainteresowane projektem. W przypadku nowego startupu z polskim rodowodem czyli topicmarks.com odpowiedzieć na to pytania można w sposób następujący. Topicmarks pomaga tworzyć inteligentne, interaktywne streszczenia z dokumentów elektronicznych - mamy więc kolejne podejście do problemu związanego z nadmiarem informacji jakie codziennie nasz mózg musi przetwarzać.

Jak to działa? Wgrywamy do topicmarks dokument (tekstowe, PDF, html - obsługuje praktycznie wszystkie formaty) system go analizuje i przedstawia nam streszczenie w postaci, krótkiego i zwięzłego podsumowania wraz z wymienieniem najważniejszych faktów jakie znalazł w treści. Teoretycznie więc, jest to świetna maszynka dla tych którzy mają do czynienia z dużymi ilościami raportów, zestawień czy artykułów które codziennie muszą przeczytać w poszukiwaniu interesujących ich informacji.

Oto przykład stworzony przeze mnie wczoraj. Na gawker.com pojawił się ciekawy artykuł omawiający szanse i zagrożenia (właściwie więcej tych drugich) stojące przez nowym projektem Murdocha i Jobsa czyli elektronicznej gazecie The Daily. Przeczytałem go uważnie - całkiem dobry tekst choć nie może za bardzo pesymistyczny.




Następnie użyłem topicmarks aby zobaczyć jak będzie wyglądało jego streszczenie i pokazanie najważniejszych faktów. Topicmarks o czym nie wspomniałem wcześniej pozwala nam bądź to załadować plik z tekstem lub też wskazać tekst poprzez podanie odnośnika. Dzięki temu możemy streszczać sobie długie artykuły opublikowane w sieci.

Oto rezultat przepuszczenia przez Topicmarks artykułu z gawker. Nie jest to idealne streszczenie jakie napisał by człowiek, okazuje się też, że interpretacja faktów w przypadku niektórych artykułów z opiniami się nie sprawdza. Mimo wszystko widać jednak, że w samym mechanizmie jest potencjał. Z pewnością sporo jest jeszcze do dopracowania ale moim zdaniem jak na początek jest całkiem nieźle.

Zastosowań dla topicmarks można wymyślić bardzo wiele - moim zdaniem to może być bardzo ciekawa usługa kierowana do użytkowników biznesowych, którzy przeglądają i analizują duże ilości raportów i zestawień. Wyobrażam sobie sytuacje w której topicmarks jest narzędziem z automaty tworzącym streszczenia na podstawie nadsyłanych dokumentów i dystrybuujący je do odpowiednich osób w firmie.

Lub inny przypadek w którym VC przepuszcza wszystkie nadesłane pomysły przez taki mechanizm. W odpowiedzi dostają, krótkie podsumowanie w raz najistotniejszymi faktami. Nie zapłacą za takie narzędzie? :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup