Microsoft

To wstęp do czegoś nowego w technologiach - Minecraft trafi do świata VR!

Jakub Szczęsny
To wstęp do czegoś nowego w technologiach - Minecraft trafi do świata VR!
4

Na to czekałem od dawna - wiedząc przy okazji, że to akurat jest kwestią czasu. Minecraft i wirtualna rzeczywistość pasują do siebie tak jak masło do chleba, albo piwo do meczu. Czyli świetnie. Tworzenie, uruchamianie pokładów kreatywności, interakcja z otoczeniem - czy to nie byłoby pełniejsze z wy...

Na to czekałem od dawna - wiedząc przy okazji, że to akurat jest kwestią czasu. Minecraft i wirtualna rzeczywistość pasują do siebie tak jak masło do chleba, albo piwo do meczu. Czyli świetnie. Tworzenie, uruchamianie pokładów kreatywności, interakcja z otoczeniem - czy to nie byłoby pełniejsze z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości? Pewnie. Stąd też mam przyjemność poinformować Was - Minecraft wreszcie ukaże się w wersji na gogle VR!

Jako jeden z popularniejszych tytułów ostatnich lat, Minecraft zostanie wydany w wersji na gogle wirtualnej rzeczywistości. Dzisiaj, podczas konferencji prasowej w Los Angeles ogłoszono partnerstwo między Microsoftem, właścicielem tytułu, a Facebookiem, do którego należy Oculus. Obie firmy będą od teraz zaangażowane w stworzenie wariantu tytułu dla nowej klasy urządzeń rozrywkowych i kiedy ta już będzie ukończona, pojawi się zarówno w Sklepie dla Windows 10 oraz tym od Oculusa.

Minecraft wydaje się być grą stworzoną dla technologii VR. Istotnie, nie jestem w stanie wskazać lepszego tytułu do wykazania wszystkich możliwości wirtualnej rzeczywistości. I wiem, że jest to kolejna "wielka rzecz" w technologiach. Co tam 3D Touch w iPhone, kolejny Android, szybernaście rdzeni procesora. Wirtualna rzeczywistość może być czymś na wzór dotykowych ekranów w smartfonach - szczególnie w wypadku zastosowań profesjonalnych.

Minecraft, który powstanie na gogle VR będzie preludium dla tego, co będzie się działo po tym, jak oficjalnie wystartuje Holo Lens. Oczywiście, wersja dla Oculusa będzie wyznacznikiem pewnych możliwości tytułów sandboxowych, ale będzie można w tej kwestii również wiele powiedzieć, jeśli chodzi o same gogle od Microsoftu. Jednym słowem - Minecraft pozwoli nam po raz pierwszy na żywo zobaczyć próbkę możliwości Microsoftu w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości, a to runek stosunkowo nowy dla giganta.

A wtedy już będziemy tylko krok od tego, aż inne gry, a nawet programy projektowe trafią do nas w wersjach obsługujących wirtualną rzeczywistość. Uznacie to za kiepski żart - trudno będzie o Worda, który obsłuży takie gogle. Ale już AutoCAD? Fajnie by było obejść model z każdej strony, tutaj pogmerać palcem, tutaj coś poprawić kilkoma gestami. Generalnie - szykuje się nam niezły kosmos z wirtualną rzeczywistością. A i gry również stwarzają wiele możliwości dla VR. Gry miejskie oparte na takich goglach? Cóż, jestem naprawdę zniecierpliwiony w kontekście tej technologii. Najlepsze zapewne dopiero przed nami.

Microsoft natomiast w dalszym ciągu pracuje nad HoloLens, które mają korzystać ze specjalnej wersji Windows 10. Gogle będą ponadto obsługiwać aplikacje w postaci uniwersalnej, dostępne w sklepie. Mówi się również o tym, że gogle VR mogą zastąpić gazety, które wyświetlałyby się przed nami w formie hologramów w miejscu, w którym będziemy tylko chcieli. Jeśli chodzi o oszczędność papieru (drzewa to płuca Ziemi, pamiętajmy), to jestem absolutnie za. Ale czy... będzie to tak wygodne jak gazeta? Zobaczymy.

Grafika: 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu