Felietony

To musiało nastąpić: Samsung sprzedaje więcej smartfonów niż Apple

Tomasz Popielarczyk
To musiało nastąpić: Samsung sprzedaje więcej smartfonów niż Apple
18

Mamy nowego lidera w sprzedaży zaawansowanych technologicznie telefonów. Jak już pewnie niektórzy się domyślali, jest nim Samsung, który do niedawna zajmował drugą pozycję w rankingu. Wyniki za trzeci kwartał bieżącego roku wskazują jasno - Koreańczycy sprzedali ponad 20 mln smartfonów i prześcignęl...

Mamy nowego lidera w sprzedaży zaawansowanych technologicznie telefonów. Jak już pewnie niektórzy się domyślali, jest nim Samsung, który do niedawna zajmował drugą pozycję w rankingu. Wyniki za trzeci kwartał bieżącego roku wskazują jasno - Koreańczycy sprzedali ponad 20 mln smartfonów i prześcignęli tym samym Apple.

20 mln to wynik o 3 mln lepszy od podawanego przez Apple oraz trzeciej w kolejności Nokii (16,8 mln). Trzeci kwartał bieżącego roku był zatem bardzo owocny dla koreańskiego producenta. Wall Street Journal, który podał informację, powołując się na własne  źródła, zaznacza jednak że wyniki Samsunga i Nokii dotyczą urządzeń, które trafiły do dystrybucji. Natomiast w przypadku Apple podana liczba to iPhone'y, które znalazły swoich nabywców. Możemy zatem spodziewać, że ta 3-milionowa różnica w rzeczywistości jest mniejsza.

Nikt nie ma wątpliwości, że świetny wynik Samsunga jest zasługą zielonego robota. Smartfony z Androidem rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, zwłaszcza te z linii Galaxy S. Koreańczycy podali niedawno, że do tej pory łącznie sprzedano 30 mln tych smartfonów, z czego ponad 1/3 to modele Galaxy S II. Co prawda nie jestem posiadaczem tego modelu, ale miałem przyjemność go testować i muszę przyznać, że w pełni zasługuje na ten sukces. Jest bowiem jednym z niewielu tak dopracowanych i świetnie zaprojektowanych urządzeń na rynku.

Możemy się spodziewać, że rywalizacja między Samsungiem a Apple w ostatnim kwartale br. będzie jeszcze bardziej zażarta. Firma z Cupertino wprowadziła już do sprzedaży nowego iPhone'a 4S, który w ciągu trzech dni od premiery osiągnął rekordowy wynik 4 mln kupionych urządzeń. Oczywiście Samsung też ma swój mocny punkt na ostatnie miesiące 2011 r. Jest nim oczywiście Galaxy Nexus z Androidem Ice Cream Sandwich. Niespodziankę może też sprawić trzecia w kolejności Nokia, która w tym kwartale planuje premierę modelu 800 z Windowsem Phone Mango. Choć w tym ostatnim przypadku cudów raczej nie należy się spodziewać.

Osobiście zastanawia mnie też to, czy ta jeszcze bardziej zażarta konkurencja między Apple i Samsungiem przełoży się na liczbę pozwów sądowych. Już teraz obie firmy są raczej niechlubnymi liderami jeśli chodzi o rywalizację na wokandzie. Ciekawe, czy posuną się jeszcze dalej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu