Telekomy

To już się zaczyna dziać - T-Mobile uruchamia w centrum Warszawy pierwszą sieć 5G

GU
Grzegorz Ułan
14

Wprawdzie komercyjne wdrożenie sieci nowej generacji 5G w Polsce, planowane jest na 2020 rok, ale już teraz operatorzy prężą muskuły i pokazują swoją gotowość do wdrożenia 5G dla swoich klientów w Polsce.

Pierwszą stację bazową 5G w terenie, postawił Orange w Gliwicach w połowie września na częstotliwości 3,4-3,6 GHz. W warunkach laboratoryjnych pomiędzy stacją a modemem osiągnięto tam prędkość 1,8 Gb/s. W warunkach miejskich natomiast, przy wykorzystaniu kanału o szerokości 100 MHz uzyskano wynik na poziomie 1,5 Gb/s.

Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska:

Nie czekamy na przyszłość, tylko tworzymy ją dla Polski, budując i uruchamiając dziś pierwszą sieć piątej generacji w naszym kraju! Wiemy, jak ważnym elementem rozwoju innowacyjnej gospodarki i wsparciem szans rozwojowych społeczeństwa jest 5G. Fakt ten odnotowany został między innymi w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020”. Cieszymy się, że możemy dzisiaj wpisać się w te założenia.  Należy podkreślić, że uruchomiona w dziś instalacja to nie jednorazowy testy technologii, ale pełnoprawna sieć piątej generacji, którą będziemy stopniowo rozbudowywać i rozszerzać na kolejne miasta, by w końcu objąć nią terytorium całego kraju.

T-Mobile z kolei uruchomił sieć 5G w Warszawie, która składa się z pięciu stacji bazowych, na każdej z nich jest uruchomiony system 5G w paśmie 3,5GHz o szerokości kanału 100 MHz.

Zasięg sieci 5G z tych stacji dostępny jest w centrum Warszawy. T-Mobile na początek przekazał swoim komercyjnym partnerom urządzenia umożliwiające dostęp do sieci nowej generacji, a ci mają opracować w najbliższym czasie produkty dla masowego odbiorcy.

To oczywiście na razie testy, ale już pełnej funkcjonalności sieci 5G. Nam pozostaje poczekać na nią jednak jeszcze z kilka lat, a przede wszystkim też na urządzenia, które będą wspierać sieć 5G, a te mają zacząć się pojawiać w sprzedaży już za rok.

Źródło: T-Mobile

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu