UOKiK poinformował dziś na swojej stronie o nałożeniu największej w historii swoich postępowań karze za naruszenie praw konsumentów, którą nałożył na Volkswagen Group Polska za aferę dieselgate.
To jeszcze nie koniec Dieselgate. UOKiK nałożył na Volkswagena rekordową karę 120 mln zł!
Jeśli myśleliście już, że tzw. afera dieselgate, to już zamknięty temat dla Volkswagena, to nic z tych rzeczy - UOKiK zakończył właśnie własne postępowanie w tej sprawie, do którego w trakcie włączyła się nawet Prokuratura Okręgowa w Warszawie i nałożył na koncern Volkswagen Group Polska karę w wysokości 120 mln zł.
Marek Niechciał, prezes UOKiK:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest kolejnym organem ochrony konsumentów w Europie, który wydał decyzję w tej sprawie. Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin - wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku. Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, więc wiele osób mogło celowo wybierać samochody, które emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji.
W trakcie swojego postępowania UOKiK wykazał, że w samochodach Volkswagen, Audi, Seat i Skoda, które zostały wyprodukowane po 2008 roku, zastosowano oprogramowanie EA 189 EU 5, służące do sterowania silnikiem, a które to wykrywało samochody na stanowisku kontrolnym i obniżało podczas samej kontroli emisję tlenków azotu. Dzięki czemu w wynikach pojawiały się dane znacznie odbiegające od emisji podczas normalnej jazdy.
Marek Niechciał:
Wziąłem pod uwagę to, że praktyka trwała 8 lat – nie było w trakcie postępowania żadnych propozycji ugodowych ze strony spółki. Firma działała na szkodę konsumentów, ponieważ kierowała nieetyczne rekomendacje, aby dealerzy nie uwzględniali zasadnych reklamacji konsumentów. Nieprawdziwe informacje w materiałach reklamowych wywołały dezinformację - odwoływały się do proekologicznej postawy Volkswagena, gdy w rzeczywistości samochody nie były przyjazne środowisku. Manipulowanie emisją spalin to zaprzeczenie ekologiczności.
Wprawdzie nałożona kara nie jest jeszcze prawomocna, Volkswagen może się jeszcze odwołać od niej do sądu, ale sam fakt jej nałożenia powinien ułatwić konsumentom dochodzenie swoich roszczeń w polskich sądach. UOKiK poinformował przy tym, że jego ustalenia w postępowaniu są wiążące dla sądów powszechnych i konsumenci mogą się też na nie powoływać przy składaniu reklamacji.
Źródło: UOKiK.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu