Gry

To był najlepszy rok Steama w historii!

Tomasz Popielarczyk
To był najlepszy rok Steama w historii!
7

Valve może zaliczyć ten rok do udanych. Prowadzona przez nich platforma Steam ma na swoim koncie fantastyczne 12 miesięcy, w trakcie których padło kilka solidnych rekordów. W 2015 roku na Steam pojawiło się aż 3 tys. nowych tytułów. Dla porównania rok wcześniej było to 1,9 tys. Naturalnie zdecydo...

Valve może zaliczyć ten rok do udanych. Prowadzona przez nich platforma Steam ma na swoim koncie fantastyczne 12 miesięcy, w trakcie których padło kilka solidnych rekordów.

W 2015 roku na Steam pojawiło się aż 3 tys. nowych tytułów. Dla porównania rok wcześniej było to 1,9 tys. Naturalnie zdecydowana większość z nich to produkcje indie. Ich największy wzrost notowano w pierwszej połowie 2015 roku. To następstwo powołania do życia programu Steam Greenlight, dzięki któremu w sklepie mogli debiutować zupełnie nowi, niezależni deweloperzy ze swoimi produkcjami. Obecnie dynamika ta zmalała, co doskonale widać na wykresie. Prawdopodobnie 2016 już tak obfity nie będzie.

W tym czasie wzrosła też liczba użytkowników platformy - z 8 do 12 mln. Kupili oni aż 350 mln gier. Najwięcej, jak łatwo się domyślić, w grudniu. Co jednak ciekawe, pod względem przychodu drugie miejsce zajął kwiecień, Jak widać w tabelkach, użytkownicy szaleli wówczas na punkcie GTA V. Co istotne, to właśnie produkcja Rockstar oraz Fallout 4 wygenerowały najwyższą sprzedaż w sklepie Valve. Nasz rodzimy Wiedźmin tutaj nie pokonał konkurencji, choć udało mu się zdominować majową sprzedaż. Trudno się dziwić - CD Projekt Red o wiele mocniej promował dystrybucję za pomocą własnej platformy, czyli GOG.com.

Warto mieć na uwadze, że nie są to dane oficjalne dane. Pochodzą one bowiem z platformy SteamSpy, a udostępnił je na swoim blogu na Medium Sergey Galyonkin, zajmujący się w serwisie m.in. marketingiem. SteamSpy analizuje statystyki dotyczące posiadania danych gier przez użytkowników Steama. Gromadzone informacje nie są zatem w 100 proc. dokładne. Biorąc jednak pod uwagę długość działania oraz liczbę przetwarzanych przez SteamSpy danych można je traktować jako pewien wyznacznik.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Grysteamgry pc