Ciekawostki technologiczne

Też opowiadacie ludziom o tym jak zwiedzaliście kraje których nie widzieliście na oczy?

Kamil Świtalski
Też opowiadacie ludziom o tym jak zwiedzaliście kraje których nie widzieliście na oczy?
25

Zdarzyło Wam się kiedyś okłamywać ludzi na temat odwiedzania miejsc w których nigdy nie byliście? Patrząc na wyniki badania Club Med — to chyba już standard.

Tworzenie własnej kreacji online to nie jest żadna tajemna wiedza. Jedni zgrywają tajemniczych, inni - wyjątkowo szalonych, a jeszcze inni lubią epatować bogactwem. Nawet jeśli jest ono tylko udawane i z wypożyczalni. W ostatnich latach, kiedy świat stał się mniejszy niż kiedykolwiek, a tanie loty stały się standardem, z możliwości oglądania świata korzysta coraz więcej ludzi. Bo nie trzeba już być milionerem by wybrać się do Azji czy Ameryki Północnej. A skoro wszyscy bywają, to nikt nie chce być gorszy i siedzieć w miejscu. Ale nie wszyscy mają chęć, ochotę i możliwości by poznawać świat. Ale najwyraźniej nie lubią się do tego przyznawać: dane przytaczane przez firmę Club Med są porażające. Aż 41% ankietowanych Brytyjczyków przyznaje, że zdarzyło im się opowiadać o podróży do państwa, w którym nigdy nie postawili nogi. Wow.

Kłamią o podróżach by... poczuć się lepiej?

Jako osoba która lubi poznawać świat i nowe smaki, z wypiekami na twarzy oglądam instagramowe relacje przyjaciół oraz ludzi z internetu którzy aktualnie są w podróży i mają szczęście odwiedzać restauracje/piekarnie będące częścią mojej bucket listy. Trochę im zazdroszczę (ale wiecie, tak zdrowo i z radością — że mogą tam już być!), trochę mam nadzieję że i mi się uda. A jako że takich ludzi w moim życiu nie brakuje, łatwo popaść w kompleksy. Mimo wszystko kłamstwa na temat takich podróży wydają mi się zwyczajną głupotą. Podobnie jak preparowanie całej podróży, by poczuć się bardziej światowymi i interesującymi (do tego przyznało się aż 31% ankietowanych). Nie wiem, może mój świat jest trochę za mały, bo w życiu nie czułem się przez znajomych oceniany ze względu na to ile świata widziałem — a aż 25% osób biorących udział twierdzi, że mieli z tym problem. 10% opowiada że odwiedziło kraj, w którym mieli co najwyżej przesiadkę i nigdy nawet nie opuścili terminalu lotniska. Smutne i... kłopotliwe.

O tym dlaczego to smutne — rozwodzić się raczej nie trzeba. Ale kiedy tak się opowiada o świecie którego nie widziało się na oczy, nie dotknęło i nie spróbowało -- bazując na relacjach innych — łatwo można popaść w pułapkę powielania nieprawdziwych informacji i stereotypów. Ale jest też druga strona medalu — skoro aż 17% biorących udział w badaniu przyznaje że opowiada jak to intensywnie poznawali świat i kulturę tak naprawdę nie opuściwszy nawet hotelu, to coś tu chyba jednak nie gra. Dlatego też aż 56% przyznaje otwarcie, że słuchając o czyichś wakacjach jest podejrzliwych — bo aż 39% złapało innych na kłamstwie. Auć.

Magia social mediów?

Fajnie jest kreować życie w social mediach — nawet popularne blogerki lubią się wkleić tu i ówdzie, dorobić idealne chmurki i pogodę sprzyjającą jak nigdy. Nie tak dawno świat śmiał się z ludzi udających że dostają za darmo produkty od marek, mimo że tak naprawdę je kupili — no ale co się dziwić. Tworzenie iluzji i doskonałego życia w social mediach dla wielu staje się ważniejsze niż to co faktycznie dzieje się w ich życiach...

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu