Tesla

Tesla Model 3 idzie na rekord, pół miliona aut już w przyszłym roku

Kamil Pieczonka
Tesla Model 3 idzie na rekord, pół miliona aut już w przyszłym roku
5

Tesla wczoraj w nocy opublikowała swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał 2018 roku i po raz pierwszy w historii może pochwalić się zyskiem netto drugi kwartał z rzędu. Wygląda na to, że Model 3 faktycznie będzie przełomowym w historii firmy i pozwoli jej wejść na całkowicie nowy etap w rozwoju.

Tesla Model 3 robi różnicę

W 2018 roku Tesla sprzedała blisko 140 000 sztuk swojego najtańszego sedana - Modelu 3. Do tego dochodzi niemal 100 000 sztuk modelu S i X, co w sumie pozwoliło sprzedać Tesli niemal ćwierć miliona samochodów. Znacznie więcej niż w roku 2017. Plany na rok 2019 przewidują sprzedaż od 360 000 do 400 000 samochodów, z których większość będzie stanowił Model 3. Najważniejszy jest jednak fakt, że Tesla zarabia na każdym Modelu 3 ponad 20%, a docelowo chce osiągnąć marże na poziomie 25% do końca obecnego roku. Dodatkowo oczywiście zwiększając przy tym produkcję i przychody.

W ostatnim kwartale 2018 roku przychody osiągnęły 6,7 mld USD, z czego ponad 6,3 mld USD to dochód z działu motoryzacyjnego. Zysk operacyjny wyniósł 414 mln USD, a zysk netto 139 mln USD, co oznacza, że po raz pierwszy Tesla może pochwalić się dwoma zyskownymi kwartałami z rzędu. Co równie istotne, Tesla ma na kontach 3.7 mld USD gotówki i jej odpowiedników (wzrost o 718 mln USD), co jest o tyle istotne, że w marcu 2019 spółka będzie musiała wykupić (lub zrolować) wcześniej wyemitowane obligacje.

Między innymi z tego powodu pierwszy kwartał 2019 zapowiada się nieco mniej obiecująco. Po pierwsze Tesla rozpoczyna dostawę samochodów do Europy, co z racji czasochłonnego transportu zmniejszy liczbę dostarczony aut w stosunku do 4. kwartału 2018. Planowana jest także restrukturyzacja, która ma obniżyć koszty działalności (wspominane wcześniej zwolnienia), co też nie pozostanie bez wpływu na wynik finansowy. Kolejne kwartały 2019 roku mają już być zyskowne.

Plany na przyszłość są optymistyczne

Według Tesli fabryka w Fremont jest już gotowa na osiągnięcie maksymalnego poziomu produkcji około 7000 sztuk Modelu 3 tygodniowo. Jednak aby faktycznie tyle wytwarzać, firma musi dograć wszystkie elementy, dlatego obecnie poziom produkcji jest nieco niższy. 7000 sztuk powinno być regularnie produkowane przed końcem 2019 roku. Tesla chciałaby również jeszcze w tym roku rozpocząć wytwarzanie Modelu 3 w powstającej Gigafactory 1 w Szanghaju, która ma produkować nawet 3000 pojazdów tygodniowo. Docelowo w połowie 2020 roku Tesla ma zamiar osiągnąć poziom produkcji w obu swoich fabrykach 10 000 sztuk tygodniowo. To pozwoli osiągnąć roczną produkcję na poziomie 500 000 sztuk tylko samego Modelu 3.

W tym roku rozpocznie się też proces wdrażania produkcji Modelu Y, który zostanie zaprezentowany za kilka tygodni. To auto, które ma być niewielkim SUVem, dzieli około 75% części z Modelem 3, więc Tesla szacuje, że rozpoczęcie masowej produkcji będzie stosunkowo łatwiejsze. Model Y będzie powstawał w Gigafactory w Nevadzie. W tym roku firma powinna rozpocząć również sprzedaż modelu Tesla Semi, czyli swojej elektrycznej ciężarówki.

Nie jest też wykluczone, że wreszcie doczekamy się salonu sprzedaży w Polsce. Spółka celowa została już założona i cały czas trwa rekrutacja do serwisu. Stąd już tylko krótka droga do rozpoczęcia sprzedaży aut Tesla w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu