Mobile

Ten projekt to dowód, jak wiele jest do zrobienia w interfejsie Androida

Michał Majchrzycki
Ten projekt to dowód, jak wiele jest do zrobienia w interfejsie Androida
Reklama

Nie uważam, aby tablety z Androidem były wyraźnie gorsze od iPada Apple'a. Często jednak widać w nich brak odważniejszej idei, która mogłaby przyciągn...


Nie uważam, aby tablety z Androidem były wyraźnie gorsze od iPada Apple'a. Często jednak widać w nich brak odważniejszej idei, która mogłaby przyciągnąć klientów. Stąd też może i słabsza sprzedaż tabletów z Androidem, które jak dotąd nie potrafią dorównać popularności iPada. Dlaczego by w takim razie nie postawić na coś zupełnie nowego? Na Kickstarterze pojawił się nie tak dawno kapitalny pomysł na zmianę ekranu początkowego w tablecie z Androidem.

Reklama

Ekran początkowy w tablecie (ale także w smartfonie) powinien być za razem maksymalnie prosty i oferujący dostęp do najbardziej potrzebnych funkcji. Dlatego też podoba mi się idea Microsoftu z interfejsem Metro. To nie tylko ikonki prowadzące do aplikacji, ale również widżety z informacjami pogodowymi, kontaktami itp. Czymś podobnym (pod względem idei, nie wykonania) jest projekt Chameleon reklamowany na Kickstarterze jako "Lepszy ekran początkowy dla tabletu z Androidem". Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Zadaniem Chameleona jest zastąpienie standardowych ekranów w Androidzie oraz pulpitów z ikonami aplikacji. Co charakteryzuje projekt to jego dopasowanie do użytkownika. Nie tylko pod względem możliwości ingerencji w informacje, które będą wyświetlane na pulpicie. Chameleon jest bardziej zaawansowany. Możemy np. ustawić specjalny "ekran poranny". Wstajemy rano i pierwsze co nas interesuje to dostęp do świeżej dawki wiadomości ze świata? Nic prostszego, Chameleon wyświetli w godzinach rannych Morning Home Screen.


Dzięki korzystania z GPS i geolokalizacji, Chameleon określi, że np. jesteśmy w biurze (Work Home Screen). Na potrzeby pracy wyświetlony zostanie nowy ekran początkowy z narzędziami, z których korzystamy na co dzień - e-mailem, dokumentami czy kalendarzem. Z kolei wieczorem, po powrocie do domu, kiedy mamy ochotę na chwilę rozrywki, ekran początkowy znowu ulegnie zmianie, tym razem prezentując dostęp do ulubionych filmów, muzyki czy książki, którą czytamy.

Oprócz powyższych funkcji Chameleon oferuje własne widżety czy możliwość zarządzania dostępem do aplikacji w tablecie. Minimalne wymagania to system Android 3.2 i rozdzielczość 1280 x 800. Obecnie zespół pracujący nad Chameleonem jest już w zaawansowanym stadium. Celem jest debiut w e-sklepie Google Play w sierpniu tego roku. Aby tego dokonać potrzeba 30 tys. dolarów. Do końca zbiórki zostało 8 dni, a twórcy projektu zdążyli otrzymać już 56 tys. dolarów - myślę więc, że niedługo będziemy mogli przetestować Chameleona w pełnej wersji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama