LG

Telewizory z webOS, opaska z ekranem dotykowym i House of Cards w 4K - oto LG na CES 2014

Konrad Kozłowski
Telewizory z webOS, opaska z ekranem dotykowym i House of Cards w 4K - oto LG na CES 2014
8

Targi CES ruszyły. Do boju wystartowała niemal każda firma w jakikolwiek sposób powiązana z branżą technologiczną. Według zapowiedzi konferencja LG miała być najciekawszą od kilku lat - czy tak było? Najbardziej intrygującą (choć nie będącą niespodzianką) nowością był oczywiście powracający webOS....

Targi CES ruszyły. Do boju wystartowała niemal każda firma w jakikolwiek sposób powiązana z branżą technologiczną. Według zapowiedzi konferencja LG miała być najciekawszą od kilku lat - czy tak było? Najbardziej intrygującą (choć nie będącą niespodzianką) nowością był oczywiście powracający webOS.

Ponadto LG przypomniało o swoim pomyśle na uczynienie "smart" sprzętu AGD, smartfonie LG G Flex oraz zaprezentowało opaskę z dotykowym ekranem. Zapowiedziano także dostępność serialu Netflixa - House of Cards - w rozdzielczości 4K na sprzęcie południowokoreańskiego producenta.

LG HomeChat

Wizja zaprezentowana ponad tydzień temu przez LG wydaje się poza zasięgem przeciętnego użytkownika sprzętu na dzień dzisiejszy, ale trzeba powiedzieć, że prezentuje się fantastycznie. LG HomeChat, działający jak zwykły komunikator, ma pozwolić na sprawdzenie w drodze do domu czy w lodówce nadal mamy konkretne produkty lub pozwalający na ustawienie prania. Za pomocą wiadomości tekstowych mamy prowadzić rozmowę z typowymi urządzeniami AGD - co Wy na to? Projekt ten zakłada, że każde urządzenie podłączone do sieci (elektrycznej) czeka podobna przyszłość, która spotkała nasze telefony czy telewizory (do nich wrócimy). Muszę powiedzieć, że coś takiego faktycznie robi spore wrażenie, lecz obawiam się, że zamknięty ekosystem, wymagający produktów jednej marki, nie ma zbyt wielkich szans na powodzenie. Chyba, że się mylę?

LG Lifeband Touch

Pośród zaprezentowanych przez LG urządzeń nie mogło zabraknąć także tych z kategorii “wearable technologies”. Opaska o nazwie Lifeband Touch podobnie jak produkty konkurencji ma zapewnić nam łatwy dostęp do takich informacji jak ilość pokonanych przez nas kroków, spalonych kalorii i tym podobnych. Dotykowy ekran OLED wyświetla także powiadomienia z podłączonego do opaski smartfona oraz między innymi pozwala na zarządzenie muzyką. Lifeband Touch kompatybilna jest z urządzeniami z systemem Android oraz iOS dzięki przygotowanej przez LG aplikacji. Całości mogą dopełnić słuchawki mierzące nasz puls - ciekawe prawda?

Powrót webOS

webOS to system, którego historia mogłaby stać się podwalinami dla niezłego filmu. Czy zakończyłby się on "happy end'em"? Teraz wszystko zależy od LG. Przeprojektowany interfejs wraz ze specjalnym pilotem ("motion remote"), który działa na zasadzie wskaźnika, mają spore szanse zostawić konkurencję w tyle. Dlaczego?

LG za cel postawiło sobie uproszczenie obsługi "mądrego" telewizora. Dlatego właśnie pierwsza konfiguracja nie jest już kilkoma ekranami z menu wyświetlanymi pod rząd. Producent zdał sobie sprawę, że nadal wielu użytkowników wcale nie ukańcza procesu konfiguracji, a spora część z nich nawet go nie rozpoczyna. Receptą LG ma być animoana postać Bean Bird, która na każdym kroku wytłumaczy nam dlaczego ustawienie wszystkich szczegółów jest takie ważne, zaś pod koniec procesu będziemy mogli dowiedzieć się co dokładnie właśnie się wydarzyło.

Typową siatkę z ikonami i etykietkami zastąpiono panelem znajdującym się u dołu ekranu. Każda funkcja telewizora czy dostępna na nim aplikacja to jedna z kolorowych pozycji na panelu. Wśród znajdziemy usługi streamingowe, dedykowane aplikacje, przeglądarkę internetową czy podłączone do telewizora urządzenia. Wszystkie możliwości, które stoją przed użytkownikiem zostały więc sprowadzone do jednego poziomu, a przełączanie się między nimi jeszcze nigdy nie miało być tak proste. Z całą pewnością LG jest dopiero na początku drogi, choć według zapowiedzi ma on się znaleźć na ponad 70% telewizorów z oferty LG w 2014 roku.

Jeżeli jesteście fanami rozdzielczości 4K i/lub serialu House of Cards to jestem pewien, że dobrą wiadomością będzie dla Was zapowiedź dostępności tej produkcji w ultrawysokiej rozdzielczości na telewizorach od LG (najnowszy trailer w 4K właśnie pojawił się na YouTube).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu