Przeglądarki internetowe

Tego rozszerzenia nie odinstalujesz już ze swojej przeglądarki!

Grzegorz Ułan
Tego rozszerzenia nie odinstalujesz już ze swojej przeglądarki!

Jeśli śledzicie moje wpisy to wiecie, że od jakiegoś czasu szukam rozwiązania w sieci, które pozwoli mi zapanować nad bałaganem w zakładkach mojej przeglądarki czy w artykułach odłożonych do przeczytania na później. Dzieliłem się z Wami kilkoma znalezionymi narzędziami do tego celu, jednak kiedy trafiłem na Memex 2 wywaliłem je wszystkie z przeglądarki.

Jakbym miał opisać Memex 2 w kilku słowach, to takie Google dla ulubionych i historii przeglądania, który indeksuje treść stron dodanych do zakładek czy przeglądanych wcześniej (do 90 dni wstecz), aktualnie (indeksuje w 5 sekund po odwiedzeniu danej strony) i w przyszłości (można zablokować indeksowanie wybranych stron czy domen).

Po co, na co mi to? Wbudowany w Google Chrome menadżer zakładek i do przeglądania historii odwiedzonych stron czy przeczytanych artykułów ma swoją wyszukiwarkę, ale wyszukiwanie w nich ogranicza się do słów zawartych w linkach lub w tytule strony. Memex 2 indeksuje wszystkie te strony i pozwala na wyszukiwanie w nich po słowach kluczowych, które zapamiętaliście - zupełnie jak w Google. Więc jeśli odwiedziliście jakąś stronę miesiąc temu, a nie pamiętacie adresu czy tytułu, wystarczą jakieś słowa kluczowe z treści artykułu, by ją odszukać. Podobnie w przypadku zakładek, jeśli macie ich multum, z łatwością znajdziecie właściwy link w kilka sekund.

Tak naprawdę jednak Memex 2 to dużo, dużo więcej. Ale po kolei. Najważniejsza na początek informacja jest taka, że rozszerzenie korzysta z szyfrowania end-to-end, a dane zapisywane są tylko lokalnie na naszym komputerze, jeśli nie chcemy tworzyć backupu tych danych w Google Drive.

Podstawową rzecz, jaką musimy zrobić po zainstalowaniu rozszerzenia, to zaimportować zakładki z naszej przeglądarki lub/i z historii przeglądania stron (do 90 dni wstecz). W przypadku zakładek proces ten odbywa się błyskawicznie, a jeśli chodzi o historię trwa to nieco dłużej i może spowolnić działanie internetu, bo automatycznie w tle narzędzie indeksuje importowane strony. Oprócz zakładek i historii, można też zaimportować wszystko, co do tej pory składowaliście na Pocket, Diigo czy Raindrop.io lub z pliku HTML.

Po zaimportowaniu linków, w zasadzie możemy zacząć już korzystać z narzędzia. Osoby bardziej uporządkowane mogą dodatkowo stworzyć własne kolekcje czy kategorie linków i dodawać do nich wybrane pozycje.

Aby pokazać jak to narzędzie działa, wybrałem dwa słowa z treści naszego wczorajszego artykułu, które nie pojawiają się ani w tytule, ani w linku.

Odnalezione w ten sposób linki możemy otagować, aby jeszcze szybciej odnajdywać je w przyszłości, dodać do kolekcji, jeśli chcemy mieć uporządkowaną bazę linków czy opatrzyć link własną notatką lub dodać go do ulubionych.

To było pokazanie Memex 2 od środka i przeglądania historii, ale są jeszcze narzędzia, które ułatwiają bieżące korzystanie z przeglądarki. Kliknięcie w ikonę rozszerzenia rozwija nam podstawowe menu, z którego możemy dodać przeglądaną stronę do zakładek, dodać do kolekcji lub dodać notatkę.

Druga opcja, to podręczne menu po zaznaczeniu tekstu w artykule, dzięki któremu podświetlimy wybrany fragment lub dodamy do niego notatkę. Rozszerzenia zapamięta to podświetlenie i za każdym razem, jak wejdziemy w dany artykuł, będzie się ono wyświetlało.

Z kolei, jeśli dodamy notatkę do naszego podświetlenia, później na naszej tablicy w Memex 2 znajdziemy ją w osobnej zakładce z linkami, które opatrzyliśmy notatką.

Dodatkowo podczas przeglądania stron i po najechaniu myszą na prawy brzeg ekranu, wysuwa się sidebar z wszystkimi funkcjami rozszerzenia.

Te wszystkie opisane funkcje dostępne są w wersji darmowej, w płatnej dochodzi szyfrowana synchronizacja pomiędzy urządzeniami, w tym z aplikacją mobilną na Androida lub iOS oraz automatyczny backup bazy. W bezpłatnej wersji backup zrobimy ręcznie.

Memex 2 pozostanie ze mną już na dłużej, to będzie teraz jedyne rozszerzenie, które mam zainstalowane w przeglądarce obok narzędzia do robienia zrzutów ekranu. Na pewno główną funkcją, z której będę korzystał to wyszukiwanie w zakładkach i historii, niemniej te dodatkowe funkcje jak podświetlanie, kolekcje czy notatki z pewnością przydadzą się osobom, które tworzą jakieś projekty czy piszą prace w szkole czy na uczelni.

Rozszerzenie Memex 2 znajdziecie do pobrania ze strony głównej jego twórców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu