Przeglądarki internetowe

Tego rozszerzenia nie odinstalujesz już ze swojej przeglądarki!

Grzegorz Ułan
20

Jeśli śledzicie moje wpisy to wiecie, że od jakiegoś czasu szukam rozwiązania w sieci, które pozwoli mi zapanować nad bałaganem w zakładkach mojej przeglądarki czy w artykułach odłożonych do przeczytania na później. Dzieliłem się z Wami kilkoma znalezionymi narzędziami do tego celu, jednak kiedy trafiłem na Memex 2 wywaliłem je wszystkie z przeglądarki.

Jakbym miał opisać Memex 2 w kilku słowach, to takie Google dla ulubionych i historii przeglądania, który indeksuje treść stron dodanych do zakładek czy przeglądanych wcześniej (do 90 dni wstecz), aktualnie (indeksuje w 5 sekund po odwiedzeniu danej strony) i w przyszłości (można zablokować indeksowanie wybranych stron czy domen).

Po co, na co mi to? Wbudowany w Google Chrome menadżer zakładek i do przeglądania historii odwiedzonych stron czy przeczytanych artykułów ma swoją wyszukiwarkę, ale wyszukiwanie w nich ogranicza się do słów zawartych w linkach lub w tytule strony. Memex 2 indeksuje wszystkie te strony i pozwala na wyszukiwanie w nich po słowach kluczowych, które zapamiętaliście - zupełnie jak w Google. Więc jeśli odwiedziliście jakąś stronę miesiąc temu, a nie pamiętacie adresu czy tytułu, wystarczą jakieś słowa kluczowe z treści artykułu, by ją odszukać. Podobnie w przypadku zakładek, jeśli macie ich multum, z łatwością znajdziecie właściwy link w kilka sekund.

Tak naprawdę jednak Memex 2 to dużo, dużo więcej. Ale po kolei. Najważniejsza na początek informacja jest taka, że rozszerzenie korzysta z szyfrowania end-to-end, a dane zapisywane są tylko lokalnie na naszym komputerze, jeśli nie chcemy tworzyć backupu tych danych w Google Drive.

Podstawową rzecz, jaką musimy zrobić po zainstalowaniu rozszerzenia, to zaimportować zakładki z naszej przeglądarki lub/i z historii przeglądania stron (do 90 dni wstecz). W przypadku zakładek proces ten odbywa się błyskawicznie, a jeśli chodzi o historię trwa to nieco dłużej i może spowolnić działanie internetu, bo automatycznie w tle narzędzie indeksuje importowane strony. Oprócz zakładek i historii, można też zaimportować wszystko, co do tej pory składowaliście na Pocket, Diigo czy Raindrop.io lub z pliku HTML.

Po zaimportowaniu linków, w zasadzie możemy zacząć już korzystać z narzędzia. Osoby bardziej uporządkowane mogą dodatkowo stworzyć własne kolekcje czy kategorie linków i dodawać do nich wybrane pozycje.

Aby pokazać jak to narzędzie działa, wybrałem dwa słowa z treści naszego wczorajszego artykułu, które nie pojawiają się ani w tytule, ani w linku.

Odnalezione w ten sposób linki możemy otagować, aby jeszcze szybciej odnajdywać je w przyszłości, dodać do kolekcji, jeśli chcemy mieć uporządkowaną bazę linków czy opatrzyć link własną notatką lub dodać go do ulubionych.

To było pokazanie Memex 2 od środka i przeglądania historii, ale są jeszcze narzędzia, które ułatwiają bieżące korzystanie z przeglądarki. Kliknięcie w ikonę rozszerzenia rozwija nam podstawowe menu, z którego możemy dodać przeglądaną stronę do zakładek, dodać do kolekcji lub dodać notatkę.

Druga opcja, to podręczne menu po zaznaczeniu tekstu w artykule, dzięki któremu podświetlimy wybrany fragment lub dodamy do niego notatkę. Rozszerzenia zapamięta to podświetlenie i za każdym razem, jak wejdziemy w dany artykuł, będzie się ono wyświetlało.

Z kolei, jeśli dodamy notatkę do naszego podświetlenia, później na naszej tablicy w Memex 2 znajdziemy ją w osobnej zakładce z linkami, które opatrzyliśmy notatką.

Dodatkowo podczas przeglądania stron i po najechaniu myszą na prawy brzeg ekranu, wysuwa się sidebar z wszystkimi funkcjami rozszerzenia.

Te wszystkie opisane funkcje dostępne są w wersji darmowej, w płatnej dochodzi szyfrowana synchronizacja pomiędzy urządzeniami, w tym z aplikacją mobilną na Androida lub iOS oraz automatyczny backup bazy. W bezpłatnej wersji backup zrobimy ręcznie.

Memex 2 pozostanie ze mną już na dłużej, to będzie teraz jedyne rozszerzenie, które mam zainstalowane w przeglądarce obok narzędzia do robienia zrzutów ekranu. Na pewno główną funkcją, z której będę korzystał to wyszukiwanie w zakładkach i historii, niemniej te dodatkowe funkcje jak podświetlanie, kolekcje czy notatki z pewnością przydadzą się osobom, które tworzą jakieś projekty czy piszą prace w szkole czy na uczelni.

Rozszerzenie Memex 2 znajdziecie do pobrania ze strony głównej jego twórców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu