Świat

Tak Nowy Jork wyłapuje oszustów na ulicach. Nie chcielibyście tego w Polsce

Marcin Hołowacz
Tak Nowy Jork wyłapuje oszustów na ulicach. Nie chcielibyście tego w Polsce
33

Nowoczesne technologie w służbie ludziom! Nowojorczycy mogą się czuć bezpieczniej dzięki temu, że technologia rozpoznawania twarzy pozwala skutecznie wyszukiwać oszustów.

Stan Nowy Jork chwali się tym, iż technologia rozpoznawania twarzy na dokumentach prawa jazdy pozwoliła na aresztowanie 4 tys. ludzi powiązanych z kradzieżą tożsamości czy innymi oszustwami. Gubernator stanu Nowy Jork informuje, iż zidentyfikowano ponad 21 tys. potencjalnych oszustw, a co najmniej 16 tys. ludzi ma do czynienia z jakiegoś rodzaju cywilnymi działaniami administracyjnymi. Jest to związane z realizowanym programem rozpoznawania twarzy, który - jak wszyscy doskonale widzimy – odnosi ogromne sukcesy.

Wykorzystanie tej technologii rozpoznawania twarzy pozwoliło funkcjonariuszom prawa na skuteczne wychwytywanie spraw związanych z kradzieżą tożsamości, oszustwami i innymi sprawami tego typu. Dzięki temu przestępcy i niebezpieczni kierowcy są zabierani z ulic, co zwiększa bezpieczeństwo na nowojorskich drogach. Będziemy kontynuować nasze starania związane z robieniem wszystkiego co w naszej mocy, aby oszuści odpowiadali za swoje czyny, a bezpieczeństwo mieszkańców Nowego Jorku było chronione – oznajmia Andrew Cuomo w swoim oświadczeniu.

Department of Motor Vehicles

Stanowe Department of Motor Vehicles oświadczyło, że połowa ludzi zidentyfikowanych jako posiadacze więcej niż jednego prawa jazdy, weszła w posiadanie drugiego po tym, jak pierwsze zostało zawieszone albo cofnięte. Od 1 czerwca ponad 30 ludzi zostało oskarżonych o wejście w posiadanie prawa jazdy w sposób oszukańczy.

Algorytmy nas ochronią

Jak widać w stanie Nowy Jork wszyscy cieszą się z sukcesów technologii, która potrafi wyręczyć ludzi z zadań, które prawdę mówiąc są dla nich niemal nieosiągalne. Tylko baza danych z dokumentami zawierającymi zdjęcia w połączeniu z odpowiednimi algorytmami, może pozwolić na szybkie i skuteczne wyszukiwanie oszustw. Czy to dobrze, że jeśli ktoś kradnie tożsamość innej osoby albo nielegalnie wchodzi w posiadanie prawa jazdy, podczas gdy tak naprawdę nie powinien prowadzić samochodu, zostaje złapany? Moim zdaniem to dobrze.

Ten przypadek wygląda bardzo pozytywnie, ale…

Mimo tego, iż można w ten sposób uzyskać wiele dobrych efektów, sam wciąż odczuwam niechęć do brnięcia w takie rzeczy bez opamiętania. Rozumiem przez to coraz większe bazy danych, które są budowane i łączone z coraz większa ilością źródeł. Przykładowo, za jakiś czas pewnie monitoring miejski będzie niezwykle potężnym narzędziem, które posłuży do rozpoznawania tożsamości wszystkich ludzi znajdujących się w pobliżu. Trochę serwerów, dobre algorytmy, dobra sieć monitoringu znajdująca się praktycznie w każdym miejscu i… każdy nasz ruch będzie śledzony z ogromną dokładnością. Wycofajmy jeszcze gotówkę i skażmy wszystkich wyłącznie na pieniądz elektroniczny, to też się przyda w wykrywaniu różnych zależności.

W zasadzie już teraz zawsze mamy przy sobie telefony komórkowe, które również mogą służyć do podobnych rzeczy (jak z tym monitoringiem). Czy mój niepokój związany z absolutnym śledzeniem każdego ruchu, każdego obywatela jest uzasadniony, czy może przesadzam? Nie wiem. Era Big Data wydaje się być nieunikniona, więc tak czy inaczej tego typu scenariusze prawdopodobnie będą miały miejsce.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu