Świat

Elon Musk i eksperci do ONZ - zakażcie rozwijania i produkcji robotów bojowych

Marcin Hołowacz
Elon Musk i eksperci do ONZ - zakażcie rozwijania i produkcji robotów bojowych
Reklama

116 ekspertów z zakresu robotyki oraz sztucznej inteligencji podpisuje się pod listem otwartym do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wśród nich znajduje się Elon Musk (Tesla, SpaceX, Hyperloop, The Boring Company, OpenAI, Neuralink, SolarCity) oraz Mustafa Suleyman, współzałożyciel DeepMind Technologies. Problemem do którego się odnoszą jest rozwój zabójczych, autonomicznych robotów.

Zabójcza autonomiczna broń zagraża przerodzeniem się w trzecią rewolucję działań wojennych. Jej opracowanie pozwoli na prowadzenie konfliktów zbrojnych w skali większej niż kiedykolwiek, a w skali czasu będą one postępować szybciej niż jest to możliwe do pojęcia przez człowieka. Może się to stać bronią terroru, bronią, którą despoci i terroryści wykorzystają przeciwko niewinnym ludziom, i bronią, która po zhakowaniu może się zachowywać w niepożądany sposób. Nie mamy wiele czasu na podjęcie stosownych działa. Raz otwarta puszka Pandory, będzie ciężka do zamknięcia.

Reklama

Powyższe stanowi moje tłumaczenie fragmentu treści otwartego listu do ONZ. 116 ekspertów z całego świata się pod nim podpisało. Nie są to przypadkowi ludzie, lecz założyciele firm aktywnie rozwijających robotykę oraz AI.

Autonomiczne roboty bojowe mogą zmniejszyć straty wśród ludzi

Proch, broń jądrowa, a teraz roboty zdolne do autonomicznego funkcjonowania i w razie potrzeby: do zabijania. To bardzo ciekawy temat, ponieważ w krótkiej chwili może wywoływać niezwykle skrajne odczucia. Zaczynamy się nad tym zastanawiać i dochodzimy do wniosku, że przecież wysyłanie w jakieś miejsce robotów, zamiast ludzi z krwi i kości to… wyjątkowo dobra, pożyteczna rzecz, która uratuje wiele ludzkich istnieć. Dlaczego ktoś ma się dowiadywać, że jego syn zginął na polu walki, ale za to walczył dzielnie? Czy nie lepiej jeśli ci sami rodzice dowiedzą się, że robot wyposażony w odpowiednio zaawansowane algorytmy udał się w niebezpieczne miejsce, nie potrzebował nawet kontaktu ze zdalnym, ludzkim operatorem, ale za to pomógł w unieszkodliwieniu wroga? Co więcej, mimo obecności ludności cywilnej, ucierpieli jedynie terroryści!

Karabiny maszynowe na kółkach, drony dzierżące karabiny w powietrzu, czołgi do których nei musi wsiadać żaden czołgista. To wszystko brzmi… super! Chętnie będę oglądał filmy z udziałem takich wynalazków. Pytanie brzmi, czy chcemy mieć tego typu patenty w prawdziwym świecie, poza wielkim ekranem? Mam na myśli to co widać poniżej:

Dziś takie rzeczy mogą wymagać pomocy ze strony ludzkiego operatora, ale… skoro da się zrobić autonomiczny samochód, to dlaczego mamy nie zrobić autonomicznej maszyny bojowej? Jej refleks może być lepszy od ludzkiego… poza tym czasem występują problemy z łącznością, więc lepiej żeby takie roboty potrafiły same o siebie zadbać.

Sztuczna inteligencja, roboty, ostra amunicja

Mimo wszystkich zalet o których wspomniałem wyżej, ten śródtytuł chyba jednak nie jest dobrym połączeniem. Sztuczna inteligencja, która obsługuje robota wyposażonego w ostrą amunicję… 116 ekspertów prosi aby tego zakazać i zwraca uwagę na to, że należy znaleźć sposób na skuteczną ochronę przed zagrożeniami, które przyjdą wraz z rozwojem takich rzeczy. Kto jeśli nie oni (ludzie którzy rozwijają roboty oraz AI) powinien mieć prawo głosu w tej sprawie?

An Open Letter to the UnitedNations Convention on Certain Conventional Weapons.

Źródło 1, 2

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama