Microsoft

Tańszy Xbox Series S zadebiutuje w sierpniu, z wydajniejszym procesorem niż PS5

Kamil Pieczonka
Tańszy Xbox Series S zadebiutuje w sierpniu, z wydajniejszym procesorem niż PS5
26

Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia, jakoby Microsoft szykował dwie wersje konsoli nowej generacji. Poza Xbox Series X, która została już zaprezentowana, w sierpniu oficjalnie poznamy słabszy model, który może przybrać nazwę Xbox Series S.

Xbox Series S z szybszym procesorem niż PS5

Podobno już pierwsze egzemplarze konsoli Xbox Series X, które Microsoft dostarczył deweloperom, miały specjalny tryb pracy, który ograniczał wydajność konsoli do słabszej wersji o kodowej nazwie Lockhart. Różnica w wydajności będzie zapewne znacząca, bo o ile taktowanie procesora jest bardzo podobne i nawet podobno wyższe niż w PS5, o tyle w Xbox Series S znajdziemy mniej pamięci RAM oraz słabszy układ graficzny. Pozostanie za to wsparcie dla ray-tracingu, choć rozdzielczość zostanie w większości gier ograniczona do 1080p albo 1440p.

Według ostatnich plotek Xbox Series X będzie miał do dyspozycji około 13,5 GB pamięci RAM, podczas gdy w modele Series S ma to być zaledwie 7,5 GB. Jeszcze większa różnica jest w wydajności GPU. W tym pierwszym wypadku ma to być nawet 12 TFlopsów, podczas gdy w słabszym wariancie zaledwie 4 TFlopsy. Na początek nowej generacji pewnie jeszcze wystarczy, ale pewnie im więcej gier będzie się pojawiało, tym ustawienia graficzne na starszej konsoli będą musiałby być niższe.

To wszystko może jednak zrekompensować cena. Według niektórych źródeł Xbox Series S może kosztować około 200 USD, a ponadto będzie też dostępny w abonamencie razem z Xbox Game Pass. Dzisiaj w takim pakiecie można nabyć Xbox One S All-Digital za 19,99 USD miesięcznie. Xbox Series X w takim wypadku miałby kosztować 399 USD, tyle samo co tańsza odmiana PlayStation 5 bez napędu Blu-ray. Topowa konsola Sony ma zostać wyceniona na 499 USD. To wszystko to jednak w tej chwili tylko plotki. Więcej informacji powinniśmy poznać w sierpniu, kiedy to Microsoft ma oficjalnie przedstawić nam słabszy wariant swojej konsoli.

źródło grafiki: Reddit

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu