Microsoft

Tak zmieni się Windows 10 - Anniversary Update tuż za rogiem

Konrad Kozłowski
Tak zmieni się Windows 10 - Anniversary Update tuż za rogiem
123

Lista zmian i nowości w Anniversary Update dla Windows 10 zawiera wiele stałych punktów, lecz w międzyczasie Microsoft przygotowuje wiele mniejszych poprawek i modyfikacji, które tak naprawdę odczujemy w pierwszej kolejności podczas obcowania z systemem. Z nimi wszystkiki można mieć do czynienia testując wersję Insider "dziesiątki", co oczywiście zrobiłem.

Po tym jak Microsoft zrewolucjonizował menu Start i uczynił je Ekranem Start, powrót klasycznego układu skrótów w połączeniu z nowoczesnymi kafelkami w Windows 10 był dla wielu użytkowników wybawieniem. Nie oznacza to jednak, że firma spocznie na laurach i pozostawi nowe menu Start niezmienionym. W rok po premierze "dziesiątki" doczekamy się drobnych usprawnień, które początkowo mogą wprowadzić nieco zamieszania, ale wszystkim raczej wyjdą na dobre.

Wkrótce po kliknięciu na logo Windows od razu zauważymy, że zrezygnowano z pełnych etykietek opisujących skróty do Ustawień, Zasilania czy Eksploratora plików. Pozostawiono jedynie dobrze kojarzone ikony, nad które przeniesiono także awatar zalogowanego użytkownika. W górnej części menu Start znalazła się popularna ikona "hamburgera", która podobnie jak w aplikacjach dla Windows 10 służy do wysunięcia bocznego panelu. Dopiero wtedy pojawią się pełne nazwy skrótów i po raz pierwszy od czasów Windows XP będziemy mieć do czynienia z frazą "Start" w menu Start. Microsoft postanowił także ujednolicić listę najczęściej używanych i wszystkich aplikacji - te pierwsze będą znajdować się po prostu nad tymi drugimi, a kliknięcie na jeden ze znaków oddzielających alfabetycznie ułożone aplikacje spowoduje ukazanie panelu z szybkim wyszukiwaniem.

Aktualizacja przyniesie także długo wyczekiwaną nowość, czyli "Chaseble Live Tiles" - to ona odpowiada za przekierowanie użytkownika bezpośrednio do treści wyświetlanej na aktywnym kafelku jak konkretny e-mail bądź informacja o wydarzeniu. Nie będzie jednak działać automatycznie, a dopiero wtedy, gdy deweloper wdroży odpowiednie zmiany w swojej aplikacji. Miejmy nadzieję, że nie zajmie to przesadnie dużo czasu w przypadku tych najważniejszych i najpopularniejszych.

Po "przeciwnej stronie" paska zadań również czekają nas zmiany, a największą z nich jest przearanżowanie zasobnika systemowego. Po uaktualnieniu w samym rogu znajdzie się skrót do centrum powiadomień, co uznaję za jedną z lepszych decyzji. Samo Centrum także doczekało się zmian, wszystkie elementy są teraz... większe. Podobnego zabiegu dokonało Apple w iOS 10, co prawdopodobnie ma przyczynić się do polepszenia czytelności i przejrzystości panelu. Przez to będzie się tam mieścić wyraźnie mniej treści, lecz było to potrzebne, ponieważ powiadomienia będą zawierać obrazki i pozwalać na interakcję. Lista notyfikacji na-re-szcie będzie synchronizowana pomiędzy urządzeniami, a liczniki nieprzeczytanych powiadomień znajdą się na ikonach aplikacji na pasku zadań oraz samym skrócie Centrum Powiadomień.

Menu kontekstowe po kliknięciu prawym przyciskiem na pasek zadań będzie zawierać ostatnią pozycję o nazwie "Ustawienia" zamiast "Właściwości", ponieważ wszystkie ustawienia paska zadań przeniesiono do głównych Ustawień. Te również doczekały się odświeżenia - dodano menu nawigacyjne po lewej stronie oraz postarano się, by wyszukiwarka była lepiej dostrzegalna. Miłym dodatkiem jest sekcja "Dzisiaj" w panelu wysuwanym po kliknięciu na aktualną datę.

Prawdę mówiąc nie mogę doczekać się tych zmian, ponieważ niemalże na każdym kroku usprawiona została współpraca z systemem. Wciąż postępuje ujednolicanie starszych elementów z nowościami, choć nie ma miejsca na eksperymenty, co dobitnie widać po modyfikacjach w Menu Start.

Kiedy?

Darmowe uaktualnienie Anniversary Update dla Windows 10 jest zaplanowane na 2 sierpnia 2016 roku, czyli już za niewiele ponad 3 tygodnie. Przypomnijmy, że użytkownicy Windows 7 i Windows 8.1 mają czas na przeprowadzenie darmowej aktualizacji do Windows 10 do 29 lipca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu