Microsoft

Tak wygląda Xbox Series X od środka

Kamil Pieczonka
Tak wygląda Xbox Series X od środka
7

Nad tym jak zbudowana jest konsola PlayStation 5 nie musieliśmy się specjalnie zastanawiać, bo Sony pokazało nam to na kilka tygodni przed premierą. Microsoft zrobił to nieco wcześniej, ale dopiero rozbiórka przez iFixit, pokazuje czy Xbox Series X będzie można łatwo naprawić.

Xbox Series X bez tajemnic

Jak możecie sami się przekonać oglądając poniższy, dosyć krótki film, rozebranie Xbox Series X nie należy do specjalnie trudnych czynności, jak już wiemy, gdzie znajdują się śrubki trzymające poszczególne elementy obudowy. Aby dostać się do wnętrza wystarczy odkręcić dwie z nich, która znalazły się pod naklejkami. W pierwszej kolejności można zdemontować napęd optyczny, który jest taki sam jak w Xbox One. Niestety pomimo tej kompatybilności fizycznej, nie będzie on działał z nową konsolą, chyba, że przelutujemy dedykowaną płytkę parującą napęd z płytą główną.

Kolejny krok to demontaż ogromnego wentylatora (130 mm), który wydmuchuje powietrza z obudowy do góry. Później uwagę zwraca zasilacz o mocy 315 W, czyli nieco mniej niż w PS5 (350 W), ale znacznie więcej niż w Xbox One X, gdzie mamy jednostkę o mocy 245 W. Reszta to dwie płytki PCB złożone w tzw. kanapkę, które chłodzone są przez ogromny radiator. Na płycie głównej znajdziemy jeszcze dysk SSD w formacie M.2 i rozmiarze 2230 (30 mm długości), który wyprodukował Western Digital (model SN530 z obsługą PCIe 4.0). Co ciekawe podłączając go do komputera PC można podejrzeć między innymi układ partycji, ale ewentualna samodzielna wymiana np. na model o pojemności 2 TB będzie raczej niemożliwa.

Sercem całej konsoli jest jednolity układ AMD, który łączy w sobie rdzenia procesora Zen2 oraz układ graficzny RDNA2, a otoczony jest przez 16 GB pamięci GDDR6 produkcji Microna, która użytkowana jest zarówno przez system jak i przez GPU. To właśnie on przykryty jest masywnym, miedzianym radiatorem, który odpowiada za odprowadzanie ciepła. Ogólny wynik "naprawialności" określony przez iFixit to 7/10, czyli podobnie jak w poprzedniej generacji.

źródło: iFixit

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu