Google

Tak Google zadba o bezpieczeństwo swoich usług. Najważniejsze nowości z I/O 2023!

Kamil Świtalski
Tak Google zadba o bezpieczeństwo swoich usług. Najważniejsze nowości z I/O 2023!
0

Google nieustannie pracuje nad poprawą bezpieczeństwa swoich użytkowników. Oto nowości, które wprowadza firma w swoich usługach!

Google ma jedne z najpopularniejszych i najważniejszych usług internetowych na świecie. Każdego dnia sięgają po nie miliony użytkowników z całego świata. Firma doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest bezpieczeństwo w zakresie ich świadczenia. Dlatego też na konferencji I/O zapowiedziała kilka zmian i nowości, które pozwolą zadbać o ten aspekt lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej!

Nowe funkcje bezpieczeństwa w Google. Wszystko co musisz wiedzieć

Google zapowiedziało cały szereg zmian w kwestii bezpieczeństwa swoich usług. Od teraz wszyscy będą mogli sprawdzić informacje o obrazie — w tym dowiedzieć się, kiedy pierwszy raz został on zaindeksowany. Platforma spróbuje także odpowiedzieć na pytanie: gdzie został on pierwszy raz użyty. Dzięki nowemu interfejsowi API, platformy i organizacje mogą łatwiej zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników w sieci.  Content Safety API dostępny jest publicznie od 2018 roku, wykorzystuje autorskie algorytmy sztucznej inteligencji do klasyfikacji i sprawdzania obrazów pod kątem seksualnego wykorzystywania dzieci.

Nasz interfejs API jest używany przez Facebooka, Yubo, Safer Net i innych – umożliwia on przetwarzanie ponad 4 miliardów obrazów miesięcznie. Od dziś rozszerzamy API, tak aby można było weryfikować pod kątem CSAM również treści wideo. Jest to ogromny krok naprzód w działaniach na rzecz tworzenia bezpiecznego dla dzieci ekosystemu online, ponieważ treści wideo stanowią blisko 50% wszystkich plików zgłaszanych do NCMEC.

Ostatnio głośno zrobiło się o przyszłości bez haseł — bo Google pozwoliło zabezpieczyć konto specjalnym kluczem dostępu. Nowoczesne rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo i lepszą ochronę naszego konta, na którym przecież wielu z nas przechowuje dziesiątki wrażliwych danych. Unikalne klucze kryptograficzne powiązane są z jedną usługą lub stroną, co czyni je niezwykle bezpiecznym i bezproblemowym rozwiązaniem. Kolejnym z elementów jest funkcja bezpiecznego przeglądania, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania niebezpiecznych stron oraz plików. A w razie jakichkolwiek niebezpieczeństw - ostrzega użytkowników o tym, że może to nie być najlepszym pomysłem.

Aby pozostawać o krok przed cyberprzestępcami i ich zmieniającymi się sposobami działania, wprowadziliśmy nowy interfejs Safe Browsing API. Umożliwi on nam jeszcze skuteczniejsze sprawdzanie i rozpoznawanie zaatakowanych witryn, wychwytywanie jeszcze większej liczby ataków i blokowanie dodatkowych 8 milionów prób wyłudzania informacji miesięcznie w Chrome i Androidzie.

Dość zaskakującym okazało się też ogłoszenie, że na Dysku Gmail pojawi się widok spamu. Nowy widok ma pozwolić rodzielić przeglądanie plików, zadecydować które z nich chcemy zaklasyfikować jako spam. Ale podobnie jak w poczcie Gmail, algorytmy także nam w tym pomogą — i zadbają o automatyczne przyporządkowanie tam treści. Ma to być powielenie ochrony doskonale znanej z najpopularniejszej poczty na świecie.

Google chwali się także pracami nad dużo większą przejrzystością w zakresie wykorzystywania danych użytkownika w aplikacjach. Android 14 pozwoli łatwo sprawdzić i zarządzać dostępami aplikacji do takich informacji. Wisienką na torcie zaś będzie łatwiejsze usuwanie historii wyszukiwania w Mapach Google — teraz nie trzeba bedzie robić tego z poziomu aktywności w internecie i aplikacjach, a pojedynczych elementów pozbędziemy się bezpośrednio w aplikacji!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu