Telekomy

T-Mobile wprowadza jednocześnie VoWiFi i VoLTE

Grzegorz Ułan
T-Mobile wprowadza jednocześnie VoWiFi i VoLTE
56

Najpierw Orange zaskoczył wszystkich, wprowadzając jako pierwszy VoLTE, później Play udostępnił Wi-Fi Calling, a dziś T-Mobile wprowadza obie technologie jednocześnie, czyli VoWiFi i VoLTE.

Podobnie jak w przypadku VoLTE w Orange, na początek technologie te będą dostępne tylko na dwa modele telefonów, a mianowicie Samsung S6 i S6 EDGE.

T-Mobile udostępnił klientom technologię Voice over WiFi, zwaną również WiFi Calling, która pozwala na realizowanie połączeń głosowych i wysyłanie/odbieranie SMS/MMS łącząc się z dowolną dostępną siecią WIFI w Polsce i za granicą. Technologia znajduje szczególne zastosowanie w miejscach, w których z różnych przyczyn siła sygnału operatora jest ograniczona, np. piwnice, budynki o bardzo grubych murach, czy bardzo oddalone od stacji bazowych. Korzystając z sieci WIFI prywatnej lub publicznej możemy w pełni korzystać z usług mobilnych oferowanych przez operatora. Co ważne, w przeciwieństwie do znanych aplikacji i części rozwiązań testowanych już na rynku, VoWiFi od T-Mobile działa natywnie, co oznacza, że nie wymaga od klienta instalacji dodatkowej aplikacji, a także jest wolne od niedogodności jakimi są m.in., prowadzenie oddzielnej listy kontaktów czy wiadomości. W przypadku wyjazdu za granicę VoWiFi to znakomity sposób ograniczenia wydatków, gdyż korzystając z sieci WiFi nie ponosimy żadnych kosztów roamingu w przypadku wysyłania i otrzymywania SMS/MMS oraz wykonywania połączeń głosowych. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

W tym samym momencie T-Mobile wdrożył również technologię Voice over LTE. Z punktu widzenia klienta niesie ona ze sobą dwie najważniejsze korzyści – szybsze zestawianie połączeń oraz niższe zużycie baterii telefonu. To drugie osiągane jest poprzez unikniecie tzw. fallback, czyli przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G, co występuje w każdej sieci, która nie ma VoLTE. Dzięki temu zużycie baterii może być nawet o kilka procent niższe, w zależności od liczby wykonywanych połączeń. Również ta technologia jest oferowana dla klientów całkowicie bezpłatnie.

Posiadacze Samsung S6 i S6 EDGE powinni otrzymać aktualizację oprogramowania, która automatycznie uaktywni VoLTE/VoWIFI, z chwilą aktywacji każdy dostanie SMS-a z informacją o uruchomieniu tych usług. Pytanie o inne modele? Otóż T-Mobile obiecuje, że do końca I kwartału 2017 roku obie technologie będą dostępne dla klientów wszystkich taryf, a liczba telefonów je obsługujących przekroczy 500 tysięcy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile