Czy świat filmu potrzebował tej serii? Moim zdaniem tak. Odstresowujące, niezbyt ambitne kino akcji z samochodami w roli głównej. Trafiały się zarówno lepsze jak i gorsze odsłony, jednak za każdym razem adrenalina i hektolitry benzyny wręcz wyciekały z ekranu. Taka właśnie jest seria Szybkich i wściekłych. Szybka i wściekła.
Kiedy byłem małym chłopcem (no dobrze, wciąż w to sobie mam) lubiłem oglądać szybkie samochody, czasem udaje mi się takimi pojeździć. Jednak nigdy nie ciągnęło mnie do tuningu, przynajmniej nie w prawdziwym świecie i na swoim aucie. Natomiast zawsze lubiłem patrzeć na świetnie wykonane, ulepszone wersje fabrycznych aut i trochę pośmiać się z tak zwanego "wiejskiego tuningu". Między innymi dlatego lubię serię filmów Szybcy i wściekli, szczególnie że podczas seansu wyłączam myślenie, skupiam się na akcji i obserwuję, jak twórcy przekraczają kolejne granice absurdu, które ustanowili ostatnim razem. Ale zawsze kapitalnie się to ogląda.
Jakie filmy powstały do tej pory?
Szybcy i wściekli
Seria zadebiutowała w 2001 roku i opowiadała o gangach ścigających się przerobionymi, tuningowanymi samochodami. Jakby tego było mało, te same grupy słusznie podejrzewane są o okradanie ciężarówek. Do jednej z nich wnika policjant, niejaki Brian (grany przez zmarłego Paula Walkera), który stara się rozpracować szajkę, jednak tak bardzo się z nią zżywa, że sam już nie wie po której stronie barykady stoi).
Za szybcy, za wściekli
W 2003 roku Szybcy i wściekli doczekali się kontynuacji. Policjant Brian O'Conner traci posadę w wyniku wydarzeń znanych z pierwszej części filmu. Ze stróża prawa zamienił się w miłośnika wyścigów ulicznych w Miami. Niestety zostaje złapany, ale może odkupić winy ponownie wcielając się w tajniaka i pomagając policji pojmać barona narkotykowego, Cartera Verone'a.
Szybcy i wściekli: Tokio Drift
W 2006 roku pomyślano najwyraźniej, że kolejna zwykła odsłona nie spodoba się widzom i wypuszczono do kin Szybcy i wściekli: Tokio Drift, czyli spin-off głównej serii. Sean Boswell to uczeń amerykańskiej szkoły średniej, który uwielbia auta i wyścigi. W wyniku jednej z takich nielegalnych imprez zostaje wysłany przez swoją matkę do ojca mieszkającego w Tokio. Co robi nastolatek, który ma zakaz zbliżania się do samochodów? Bierze się za nielegalne wyścigi drifterskie, w dodatku wplątując się w problemy z szemranymi typami z okolicy.
Szybko i wściekle
W 2009 roku do kin trafiła kolejna odsłona głównej serii, czyli Szybko i wściekle. Tym razem Dominic Toretto (jeden z głównych bohaterów serii) wiedzie spokojne życie w Republice Dominikany wraz ze swoją ukochaną, Letty. Przenosi się jednak sam do Panamy, a następnie wraca do Los Angeles, gdzie Brian O'Conner rozpoczął pracę w FBI. Niestety w tym czasie jego ukochana zostaje zabita przez handlarza narkotyków, a Toretto chce się na nim zemścić.
Szybcy i wściekli 5
W 2011 roku dostaliśmy Fast 5, czyli Szybkich i Wściekłych 5. Tym razem zostaliśmy przeniesieni do Rio de Janeiro, gdzie znana i lubiana ekipa musi wykonać pewne zlecenie by Brian i Mia odzyskali wolność. W Szybcy i wściekli 5 pojawia się też zupełnie nowa postać, która stała się jedną z wizytówek filmu - agent federalny Luke Hobbs grany przez Dwayne'a "The Rocka" Johnsona.
Szybcy i wściekli 6
Dwuletni cykl wydawniczy staje się faktem i w 2013 na ekrany kin wchodzą Szybcy i wściekli 6. Główni bohaterowie serii, Brian O'Conner i Dominic Toretto wciąż są ścigani przez amerykańskie władze i nie mogą bezpiecznie wrócić do domu - a są bogatsi o 100 milionów dolarów. Jednocześnie okazuje się, że jedną z członkiń innego gangu tropionego przez Luke'a Hobbsa jest podobno zmarła Letty, ukochana Toretto. W zamian za pomoc w schwytaniu grupy przestępców, agent oferuje O'Connerowi i Toretto bezpieczny powrót do USA.
Szybcy i wściekli 7
Pokonany w poprzedniej części przestępca Owen Shaw ma niestety brata, Deckarda Shawa, który planuje zemstę na ekipie znanych nam już od lat przyjaciół. Warto zwrócić uwagę na to, że mimo kwalifikowania Tokio Drift jako spinoffu, mamy do niego ciekawe i spójne nawiązanie w Szybcy i wściekli 7. Poza tym to oczywiście, jak zawsze, film przesycony akcją - o to możecie być spokojni, wspomnianego Deckarda Shawa gra gwiazdor kina akcji, Jason Statham.
Szybcy i wściekli 8
Minęły kolejne dwa lata, w kinach pojawiła się kolejna odsłona Szybkich i wściekłych, tym razem z numerem 8. Film opowiada o Dominicu Toretto, który wraz z odzyskaną ukochaną Letty spędzają miesiąc miodowy na Kubie. W ich życiu nagle pojawia się niejaka Cipher (grana przez Charlize Theron), cyberterrorystka, która rekrutuje Dominica i każe mu wykonać zadanie, podczas którego wrogami stają się przyjaciele, czy raczej rodzina jak Toretto zaczął na nich mówić. Intryga jest jednak dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się na początku wydawać.
Szybcy i wściekli chronologicznie: jak oglądać
- Szybcy i wściekli
- Za szybcy, za wściekli
- Szybko i wściekle
- Szybcy i wściekli 5
- Szybcy i wściekli 6
- Szybcy i wściekli 7
- Szybcy i wściekli 8
Jedyną odsłoną, którą można obejrzeć spokojnie samodzielnie i nie czuć, że gdzieś umknął Wam jakiś element opowieści jest Szybcy i wściekli: Tokio Drift.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu