Artykuł sponsorowany

Szukasz prezentu dla audiofila? Nie musisz szukać dalej

Krzysztof Rojek
Szukasz prezentu dla audiofila? Nie musisz szukać dalej
0

Dziś nie trzeba szukać daleko, by znaleźć wysokiej klasy sprzęt audio. Jednak w gąszczu produktów łatwo się pogubić. Na jakie kategorie powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli szukamy wartościowego prezentu dla kogoś, kto uwielbia muzykę?

Każdy z nas ma swoje różne pasje. Jedni uwielbiają składać modele, inni uprawiają sport, a jeszcze inni – na przykład hodują rośliny. Jednak jednym z najpopularniejszych hobby na świecie, co jest potwierdzane przez niesamowite wręcz statystyki serwisów streamingowych, jest słuchanie muzyki.

Dzisiejsza technologia pozwala na obcowanie z muzyką 24/7, a dzięki ogólnej dostępności we wszelkiego rodzaju aplikacjach, dziś każdy ma dostęp do każdego utworu w dosłownie kilka sekund. I oczywiście – dużo osób słucha muzyki „po prostu”, nie przywiązując do tego wagi i chcąc tylko, by coś leciało w tle, ale jest też spora grupa, dla której muzyka znaczy coś więcej.

Oczywiście, w takim wypadku dostęp do muzyki to jedno, a sprzęt na którym można ją odtworzyć – coś zupełnie innego. Osoby lubiące cieszyć się muzyką z pewnością docenią to, że mogą posłuchać swoich ulubionych numerów w jeszcze lepszej jakości zapewnianej przez wysokiej klasy sprzęt. Jeżeli więc szukamy, co sprezentować komuś, kto jest zapalonym fanem, warto rozważyć kupno jednego z tych sprzętów.

Zestaw kina domowego

Salon to najczęściej multimedialne centrum całego domu. To tutaj znajduje się telewizor, wzmacniacz, adapter czy odtwarzacz płyt. To tutaj można też spędzić czas, słuchając ulubionej muzyki czy oglądając film. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się dziś zestawy kina domowego. Dzięki tym urządzeniom możemy łatwo skompletować cały niezbędny system który zapewni świetny dźwięk, a do tego – będzie wyposażony w szereg dodatkowych funkcji.

Wszystko dlatego, że współcześnie kina domowe można wybrać w prawie dowolnej konfiguracji, a ich inteligentny system sprawdzi się nie tylko w przypadku oglądania filmów, ale też – pozwoli cieszyć się muzyką i uprzestrzennić ją, jeżeli tylko będziemy mieli taką ochotę. Dodatkowo, w tym wypadku mówimy o gotowym zestawie złożonym z elementów które nie tylko do siebie pasują, ale też – charakteryzują się wysoką jakością. Mamy więc pewność, że zestaw taki będzie grał wyśmienicie i z pewnością sprawdzi się jako domowy system audio.

Soundbar

Jak wiadomo, nie każdy ma miejsce, żeby postawić w swoim mieszkaniu czy domu pełen zestaw głośników 5.2. Dodatkowo, niektórzy mogą cenić sobie wygodę, przez co konieczność obsługi dodatkowego sprzętu może nie być dla nich najlepszym rozwiązaniem.

Dla takich ludzi stworzono osobną kategorię produktową, która również mocno rozwinęła się w ostatnim czasie pod względem jakości, a mianowicie – soundbary. Te umieszcza się pod telewizorem i dziś stanowią wyposażenie naprawdę wielu domów. Co więcej, oferują one często świetne brzmienie w porównaniu do swojej ceny i wymiarów i wyposażone są w najnowocześniejszą technologię, jak chociażby virtual sorround czy mapowanie pomieszczenia i automatyczna korekcja brzmienia na tej podstawie. Często jest to więc świetny wybór, jeżeli chcemy mieć dobrze grający system, który jednocześnie nie zrujnuje budżetu i nie zajmie dużo miejsca.

Kolumny głośnikowe

Wysokiej jakości kolumny głośnikowe to obowiązkowe wyposażenie każdej osoby, która mieni się miłośnikiem audio. W ostatnim czasie mamy bowiem dostęp do naprawę świetnych zestawów (nie tylko stereo), które opracowane są na bazie najnowszych odkryć technologicznych. Zestaw odpowiednich kolumn głośnikowych może być dziś tym, co wyniesie brzmienie utworu na zupełnie nowy poziom i pozwoli odczuć znaczącą różnicę w jakości dźwięku.

Dziś bowiem technologia poszła znacznie do przodu i kolumny z praktycznie każdej półki cenowej mają coś ciekawego do zaoferowania. Może to być chociażby ciekawy materiał, z którego wykonano samą membranę, ułożenie i wybór poszczególnych driverów, typ elektromagnesów czy rodzaj zastosowanych kopułek. W końcu – ułożenie systemu bassreflex czy rodzaj materiału, z którego wykonano głośniki także ma znaczenie przy tym, jak brzmi sama konstrukcja. Dziś dostępnych jest także wiele typów kolumn – od kompaktowych typu „bookshelf” po olbrzymie konstrukcje podłogowe. Każde z nich brzmią inaczej, więc na pewno jest z czego wybierać.

Subwoofer

Subwoofery na dobre zagościły w wielu zestawach, czy to jeżeli mówimy o głośnikach komputerowych, czy kinach domowych, a także – po prostu jako naturalna rozbudowa zestawu 2.0. Każdy, kto lubi dobrej jakości muzykę z pewnością nie pogardzi także większą ilością niskich tonów, które pozwolą lepiej wczuć się w rytm, a w niektórych rodzajach muzyki, jak chociażby muzyka taneczna – są wręcz kluczowe.

Tutaj, oprócz miłośników dobrego brzmienia, grupą odbiorców mogą być też gracze. W końcu muzyka to nieodłączna część rozgrywki i może mieć ona niebagatelny wpływ na odbiór produkcji i podniosłość kluczowych momentów. Także w przypadku efektów dźwiękowych jak wystrzały czy wybuchy, niosący się basowy pomruk może sprawić zupełnie inne wrażenie i dodać rozgrywce kolejnego, nieznanego wcześniej wymiaru.

Uchwyty głośnikowe

Każdy, kto aranżuje swoje mieszkanie czy dom, nowoczesna technologia daje duże pole do popisu, jeżeli chodzi o aranżację swojej przestrzeni audio. W kwestii ustawienia głośników nie jesteśmy dziś bowiem przywiązani do tradycyjnego układu z driverami po obu stronach telewizora. Po pierwsze, dziś wiele osób stawia na kina domowe z układem 5.1 bądź większym i głośnikami satelitarnymi rozmieszczonymi w całym salonie. Ponadto – wiele współczesnych systemów z łatwością możemy połączyć w jeden układ multiroom i cieszyć się dźwiękiem w całym domu.

Jeżeli chodzi o głośniki do komputera – tutaj także aranżacji jest wiele, szczególnie w kwestii chociażby biurek, które umożliwiają zarówno pracę na siedząco czy stojąco. Co wszystkie te kwestie mają ze sobą wspólnego? Ano to, że dobre uchwyty głośnikowe umożliwiają dziś praktycznie dowolną aranżację przestrzeni i umiejscowienie głośników tam, gdzie są one potrzebne. Dodatkowo – dobór estetycznych akcesoriów pozwala wpasować taką konstrukcję w wystrój pokoju czy salonu.

Materiał powstał we współpracy z marką OleOle

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu