Felietony

A gdyby tak ustalić sztywną cenę za przejazd taxi? Szwedzi przekonują Polaków, że się da

Grzegorz Ułan
A gdyby tak ustalić sztywną cenę za przejazd taxi? Szwedzi przekonują Polaków, że się da
24

W zasadzie nie muszą przekonywać, w większości opinii na jakie się natknąłem w sieci wymienić mogę, nie że tanio, szybko, łatwo i przyjemnie, ale że „wiem za ile jadę”.

O Taxismart dowiedziałem się z jednego z komentarzy pod moim ostatni wpisem Opłata początkowa to za mało, teraz dodatkowo 10 zł za kurs taxi w godzinach szczytu. Wiem, że ten i inne opinie mogą być elementem szeptanki, zresztą podobnie jak negatywne opinie ze strony konkurencji.

Ale istotną kwestią jaką chciałem tu poruszyć, chciałbym zawrzeć w pytaniu: Dlaczego nie? Jeżdżę komunikacją miejską za z góry określoną stawkę, niezależnie czy autobus stoi w korku, czy jedzie pusty czy pełny. Za obiad w restauracji płacę stawkę z karty, niezależnie od liczby klientów, dobrego humoru kelnera czy kucharza. Fryzjer tnie mnie za taką samą stawkę od lat, niezależnie czy idę do niego po miesiącu, dwóch czy trzech.

Z jakiegoż to istotnego powodu nigdy nie wiem, ile zapłacę za kurs taksówką? Nawet korzystając z aplikacji czy to myTaxi, czy iTaxi dostaję widełki i to z zastrzeżeniem, że cena końcowa może się znacznie różnić od szacunków, nawet Uber podaje tylko od do. A ja bym chciał wiedzieć dokładnie, ile zapłacę za kurs? Dlaczego tak się nie da?

Po przeczytaniu tego komentarza wyszukałem tą firmę. Okazało się, że to firma szwedzka Taxijakt, działająca w Stokholmie, Göteborgu, Uppsali, Linköpingu, Norrköpingu, Luleå i Karlstadzie. A od 2014 roku w Łodzi.

https://www.facebook.com/taxijakt/photos/a.624142034290235.1073741827.152004471503996/672072516163853/?type=1&theater

Mają 100% udziałów w Taxismart, które powoli zaczyna rozszerzać działalność na inne miasta w Polsce. Aktualnie można znaleźć współpracujące z nimi taksówki w Warszawie i Poznaniu.

Zasada działania jest prosta, taksówkę zamawiamy przez stronę, aplikację mobilną bądź telefonicznie. Podczas zamówienia dostajemy sztywną cenę za przejazd z punktu A do punktu B, nie żadne widełki tylko konkretną cenę.

Z nami możesz zarezerwować taksówkę za z góry ustaloną cenę w kilku prostych krokach. Zawsze znasz stałą cenę jeszcze przed zamówieniem a następnie możesz śledzić taksówkę na mapie, gdy jest w drodze.

Prawda, że komfortowa sytuacja? Masz w portfelu 30 zł chcesz się dostać w jedno miejsce, ale nigdy nie weźmiesz taksówki mimo, że szacunkowo oceniasz, iż by Ci starczyło, bo wiesz, że cena może być wyższa.

Oczywiście w rzeczywistości różnie może być, jak wszędzie, do tego stronę mają do bani, wygląda jak wersja mobilna przeniesiona na desktopa, która też zresztą trąci myszką. Ale koncept jest jak najbardziej słuszny. Gdyby wszystkie firmy taksówkarskie opierały się na tej zasadzie, pole do manipulacji byłoby zdecydowanie mniejsze, a taksówkarze nie musieliby męczyć pasażerów pytaniami, którą drogą mają jechać do celu, pojechaliby najszybszą, pasażera by już to nie obchodziło, odliczałby już tylko kwotę w portfelu, którą ma wyciągnąć na koniec.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu