Firma z Izraela opracowała sztuczną rogówkę, którą można wszczepić w znacznie prostszy sposób niż kiedykolwiek wcześniej. Daje to wielu ludziom szansę na odzyskanie wzroku.
Stało się. Sztuczna rogówka może przywrócić wzrok dziesiątkom tysięcy osób na świecie
Jesteśmy już jakiś czas po premierze CyberPunka 2077 ale temat cyberwszczepów i ulepszania ludzkiego organizmu za pomocą technologii wciąż pewnie siedzi z tyłu głowy wielu z nas. W tym temacie powstają zapewne dwa pytania - czy taki poziom technologii będzie w ogóle kiedykolwiek możliwy i czy jest to kierunek, w którym powinniśmy podążać jako ludzkość. I o ile na to drugie pytanie nie jestem wam w stanie odpowiedzieć, o tyle na to pierwsze odpowiedź brzmi - tak, jak najbardziej. Niedawno nawet dokonał się przełom w tej dziedzinie, na który entuzjaści technologii czekali zapewne od lat.
Sztuczna rogówka może przywrócić wzrok osobom, które go utraciły
O ile wszczepy sztucznej rogówki nie są zabiegami niezwykłymi, to jednak nie są one w najmniejszym stopniu popularne ze względu na stopień skomplikowania i ryzyko, jakiemu w czasie zabiegu poddawany jest pacjent. Problemem przez wiele lat było wymyślenie sposobu, w jaki możliwe będzie wszczepienie takiej rogówki przy minimalnej liczbie szwów i ingerencji w samo oko. Przełomu w tej dziedzinie dokonała firma CorNeat z Izraela, której sztuczna rogówka KPro została wszczepiona 78 letniemu ślepemu pacjentowi. Według Israel Hayom od razu po zabiegu pacjent był w stanie rozpoznać członków swojej rodziny, a także - przeczytać numery z tablicy okulistycznej. Jeżeli jesteście ciekawi, jak taki zabieg się przeprowadza, możecie to zobaczyć na poniższym filmie:
Kolejni pacjenci czekają na próby wszczepienia sztucznej rogówki KPro w Izraelu, a firma ma plany ekspansji także na Europę i Amerykę. Zwiększenie dostępności takiego zabiegu daje nadzieje wielu ludziom, którzy dziś borykają się z problemami ze wzrokiem i grozi im utrata wzroku szansę na to, że będą mogli widzieć. Jestem bardzo ciekawy, jak szybko rozwinie się ten projekt i jak szybko metoda opracowana w Izraelu stanie się standardową formą leczenia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu