Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Mobile

Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować walkę z uzależnieniem od alkoholu

MA
Marek Adamowicz
6

Aplikacja AlkyRecovery ma zostać rozbudowana o algorytmy sztucznej inteligencji i techniki uczenia maszynowego. W ten sposób możliwe będzie wspieranie walki z nałogiem osób uzależnionych od alkoholu. Czy zapowiada się rewolucja w walce z alkoholizmem?

Polski startup addictions.ai chce rozbudować aplikację AlkyRecovery, co pozwoli na zwiększenie szans na walkę z uzależnieniem od alkoholu. Za zgodą użytkowników zbierane i analizowane będą dane na podstawie ich emocji i zachowań, treści, które są przeglądane w Internecie, oglądanych filmów wideo, a także z opasek telemedycznych, a nawet portali społecznościowych typu Facebook, Twitter czy Spotify. Wszystko ze względu na rosnący problem alkoholizmu w Polsce.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w samym 2017 roku problemem alkoholizmu dotkniętych było nawet 800 tysięcy Polaków. Z każdym rokiem ta liczba rośnie o kolejnych 350 tysięcy ludzi. Problem nadmiernego i szkodliwego picia napojów alkoholowych dotyka ponad 3 milionów Polaków. Dlatego też tworzone są takie aplikacje jak AlkyRecovery.

Jej działanie opiera się na szeregu skomplikowanych algorytmów, które automatycznie motywują, doradzają i kontrolują stan samopoczucia użytkownika. W aplikacji znajdziemy takie funkcjonalności jak dziennik uczuć i głodu, publiczny czat czy bazę wiedzy z zagadnieniami dotyczącymi problemu uzależnienia. Od kwietnia możliwe będą też bezpłatne konsultacje online z terapeutami. Jak zapowiadają twórcy aplikacji, ma ona być jeszcze skuteczniejsza w walce z alkoholizmem wśród Polaków. Są plany by w przyszłości pojawiła się również możliwość prywatnych spotkań w formie audio i wideo.

Stworzony ma zostać inteligentny system analizujący i dokonujący oceny prawdopodobieństwa nawrotu na podstawie działań użytkownika w Internecie, nagrań audio, wideo czy zdjęć. Dzięki pobieraniu danych somatycznych (jak temperatura, tętno, lokalizacja, aktywność fizyczna czy potliwość) analizy i pomoc tworzone przez aplikację mają być bardziej precyzyjne, by pomóc użytkownikowi w walce z nałogiem.

Obecnie aplikacja AlkyRecovery działa na urządzeniach mobilnych wyposażonych w system Androida. W ciągu najbliższych miesięcy pojawi się również wersja dostępna na iOS. Czy takie rozwiązania mogą skutecznie pomóc w walce z problemem alkoholizmu? Na pewno są pewną formą pomocy, która w zdecydowany sposób powinna opierać się przede wszystkim na skutecznej terapii odwykowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: