Mobile

Najlepsze darmowe zamienniki popularnych aplikacji w 2018

Kamil Świtalski
4

Dla miłośników technologii oszczędzanie nie jest rzeczą łatwą. Pokusy nadchodzą ze wszystkich stron -- a to świetna oferta związana z wymarzonym gadżetem, a to przecena gry, a to przecież bez tej aplikacji nie mogę się obyć... stop! Sęk w tym, że wiele popularnych aplikacji które kosztują niemałe pieniądze (czy to w formie jednorazowej opłaty, czy abonamentu) ma solidne darmowe alternatywy, o których wielu zapomina. 

Darmowe alternatywy dla popularnych aplikacji - edycja 2018

Evernote

Evernote swego czasu była jedną z najpopularniejszych usług dla wszystkich, którym zależało na kompleksowych notatkach. Obsługa multimediów, spory wachlarz opcji — dwa lata temu jednak pojawiło się tam na tyle dużo ograniczeń dla użytkowników podstawowej wersji, że warto rozejrzeć się za alternatywą. I w tej kwestii polecam:

Zobacz też: Gry na telefon za darmo — bez mikropłatności!

Pocket Casts

Pocket Casts dla wielu jest synonimem podcastów na urządzeniach mobilnych. Miłośnicy takiej formy rozrywki mają jednak ogromny pakiet aplikacji do wyboru — i wiele z nich to naprawdę wysoka półka. Dlatego jeżeli szukacie darmowej alternatywy dla podcastów, to dajcie szansę:

  • Podbean Podcast App & Player (iOS, Android)
  • Podcast Addict (Android - wersja z reklamami)
  • Spreaker Podcast Radio (iOS)

Smart Audiobook Player

Audiobooki zyskują na popularności z każdym kwartałem. Ale patrząc na to jak zręcznie rozwija się ten rynek -- ani trochę mnie to nie dziwi. Teraz pozostaje nam tylko znaleźć aplikację, która pozwoli nam się nimi cieszyć w jak najbardziej komfortowy sposób. Smart Audiobook Player niewątpliwie jest programem z bardzo wysokiej półki, ale poszukując darmowych alternatyw, warto dać szansę:

  • Audiobook Player (Android)
  • LibriVox Audio Books (iOS)

Tapatalk Premium

Fora internetowe może i nie cieszą się już taką popularnością jak kilka(naście) lat temu, ale wciąż mają swoje wierne grono miłośników. Tapatalk w wersji premium jest prawdopodobnie najpopularniejszą aplikacją do ich wygodnej obsługi z poziomu smartfona — acz nie jedyną. Jeżeli szukacie darmowej aplikacji do obsługi forów internetowych, sprawdźcie:

VSCO

Jeżeli pamiętacie VSCO z czasów, kiedy aplikacja dopiero nabierała kształtów, to prawdopodobnie uruchamiając ją teraz, widać abonament, poblokowane opcje i ceny filtrów łapiecie się za głowę. Ale spokojnie — na rynku jest dużo fantastycznych aplikacji. Większość faktycznie również w wersji freemium, ale jeżeli poszukujecie w pełni darmowych programów do edycji zdjęć na waszym smartfonie, które nie tylko pozwolą na łatwą edycję fotografii, ale też zaserwują nam pakiet dopracowanych filtrów. Tutaj warto pamiętać o:

Podsumowując

Rynek mobilny jest na tyle ogromny, że właściwie dla każdego produktu premium można znaleźć godnego zastępcę. Jasne, że to nie będzie dokładnie to samo — ale w wielu przypadkach jakość alternatywy naprawdę nie pozostawia nic do życzenia. Na powyższej liście znalazło się raptem pięć pozycji do zastąpienia i to z bardzo prozaicznego powodu: Polacy kochają darmowe aplikacje. Lokalnie niewielu postawi na aplikację do obsługi poczty e-mail za kilkadziesiąt złotych, dużo bardziej naturalnym wyborem jest jednak darmowy Gmail, dlatego o oczywistościach kompletnie nie ma sensu. Mam jednak nadzieję, że część z powyższych aplikacji jest wam nieznaną i chętnie po nie sięgniecie, tym bardziej, że nic nie kosztują. Jeżeli macie jakieś swoje ulubione darmowe programy, bez mikropłatności i abonamentów, śmiało polecajcie je w komentarzach!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu