Felietony

Synchronizacja plików - niekoniecznie z chmurą, porównanie rozwiązań, cz. 2. SyncBackPro oraz SyncBackSE

Jan Rybczyński
Synchronizacja plików - niekoniecznie z chmurą, porównanie rozwiązań, cz. 2. SyncBackPro oraz SyncBackSE
11

SyncBackPro oraz SyncBackSE firmy 2BrightSparks będą tematem dzisiejszego wpisu. Już na początku wypada zaznaczyć, że są to potężne narzędzia nie tylko do synchronizacji, ale szeroko pojętego zarządzania danymi, w tym backupu. Obra programy, ze wskazaniem na wersję PRO, posiadają wiele unikalnych fu...

SyncBackPro oraz SyncBackSE firmy 2BrightSparks będą tematem dzisiejszego wpisu. Już na początku wypada zaznaczyć, że są to potężne narzędzia nie tylko do synchronizacji, ale szeroko pojętego zarządzania danymi, w tym backupu. Obra programy, ze wskazaniem na wersję PRO, posiadają wiele unikalnych funkcji, które można skonfigurować w najdrobniejszych szczegółach.

Możliwości programu:

Program oferuje ogrom funkcji które znacznie wykraczają poza samą synchronizację. Lista dostępnych opcji dla samej synchronizacji robi wrażenie. Każde konkretne zadanie synchronizacji może mieć przypisane swój klawisz aktywacji (hot-key), może być uruchamiane podczas logowania lub wylogowania z systemu, może włączać się automatycznie, kiedy zostaną wykryte zmiany, osobno w folderze źródłowym lub docelowym. Synchronizacja może być również uruchomiona gdy podłączymy do komputera określoną pamięć zewnętrzną, lub co określony czas.

Program pozwala również ustalić jaka ma zostać podjęta akcja w razie wystąpienia określonych okoliczności, czyli na przykład co ma zrobić, gdy oba pliki, w obu synchronizowanych katalogach zostały zmienione. Domyślnie program zapyta użytkownika, ale można ustalić, że nowsze pliki zawsze zastępują starsze (lub odwrotnie), większy plik zastępuje mniejszy (lub odwrotnie), plik z określonego folderu zawsze zastępuje swój odpowiednik w drugim folderze. Tutaj podałem możliwości tylko dla jednego scenariusza, a jest ich cała lista. Inne scenariusze to na przykład, plik w jednym folderze zostaje zmieniony, a w drugim skasowany itd. Ustawienia są oddzielne dla plików i folderów.

Podobna lista ustawień dotyczy całej gamy innych parametrów, takich jak: sposobów porównywania plików, ewentualnej kompresji, ewentualnego szyfrowania, generowania logów. Jest nawet możliwość uruchamiania określonych programów przed i po synchronizacji. Wszystkich ustawień nie sposób opisać, musiałbym poświęcić na to kilkanaście artykułów, dość wspomnieć, że ilość dostępnych opcji zadowoli najwybredniejszych zwolenników pełnej kontroli nad programem i jego działaniami na plikach. Na koniec dodam, że można tworzyć grupy, na które będą składać się zadania synchronizacji czy backupu i jednym kliknięciem uruchamiać całe zestawy poszczególnych zadań, co przy większej ich ilości jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, którego próżno szukać u konkurencji.

Nie mogę pominąć również, że program oferuje całą gamę innych, poza synchronizacją plików, funkcji. Wśród nich warto wymienić:

  • Standardowy backup oraz możliwość przywracanie plików do pierwotnej lokalizacji
  • Incremental Backup - kopiowanie tylko zmian i nowych plików
  • Kopiowanie otwartych plików
  • Wersjonowanie plików, zamiast ich nadpisywania
  • Kompresja i szyfrowanie
  • Backup na płyty CD/DVD/Blu-Ray z podziałem na większą ilość płyt (disk spanning) bez kompresji (z kompresją byle program do archiwizacji danych to potrafi)
  • Automatycznie wykrywać problemy dyskami twardymi i przewidywać ewentualną, mechaniczną awarię dzięki analizie S.M.A.R.T.
  • Backup na serwer e-mail przez SMTP, POP3, oraz IMAP4, dzięki czemu możemy składować dużą ilość danych on-line za darmo, wykorzystując dużej pojemności, darmowe skrzynki pocztowe
  • Obsługa skryptów rozszerzających możliwości programu

Pełną listę funkcji oraz porównanie wersji PRO z SE można znaleźć na pod tym adresem.

Działanie w praktyce:

Program zadaje kilka pytań w trakcie tworzenia nowego zadania, co może być zarówno wadą jak i zaletą, dla niektórych będzie to o te kilka pytań za dużo, bo chcą po prostu synchronizować i reszta ich nie interesuje. Program umożliwia zastąpienie początku ścieżki do synchronizowanego folderu numerem seryjnym pamięci, albo jego nazwą, co przydaje się gdy podłączamy pamięć przenośną. Jeśli podłączymy kilka rożnych rodzajów pamięci przenośnej w innej kolejności, niż w trakcie utworzenia zadania synchronizacji, zmienią się litery przypisane konkretnym pamięciom i dyskom, a wiec i ścieżki do synchronizowanych folderów (zamiast E:\Tymczasowe\Instalki\ może być np. D:\Tymczasowe\Instalki\). Zastosowanie triku z numerem seryjnym pamięci, lub nazwą nadaną przez użytkownika (np. Pendrive może nazywać się Pen_Synchro) pozwala wyeliminować ten problem, ale program nie wykrywa automatycznie wymiennych pamięci, ani nie sugeruje, że istnieje taka opcja, innymi słowy jak ktoś nie przeczyta instrukcji (albo mojego artykułu ;-) ) nie będzie o tym wiedział i przy podłączeniu pamięci w innej kolejności zaskoczy go błąd. Uważam to za duże niedopatrzenie.

Samo synchronizowanie zawsze przebiegało bez niespodzianek. Program nigdy nie namieszał w moich danych. Generuje bardzo czytelne podsumowania zmian jakie zaszły pomiędzy synchronizowanymi folderami, oferuje możliwość puszczenia symulacji zadania przed jego faktycznym wykonaniem, generuje bardzo czytelne i zrozumiałe raporty w postaci HTML. Pod tym względem jest wzorem do naśladowania. Raz dobrze ustawiony powinien działać długo bez najmniejszych problemów.

Cena i licencjonowanie:

Licencjonowanie i cena w przypadku programów do synchronizacji są o tyle istotne, że chcąc synchronizować więcej niż jeden komputer, potrzebujemy kilka instalacji, lub jednej, ale uruchamianej z pamięci zewnętrznej. Obie wersje programu są dość drogie. Uboższa wersja SE kosztuje 30$, nie uwzględniając podatku, po uwzględnieniu którego mamy już prawie 37$. Wersja Pro razem z podatkiem VAT 23% kosztuje 61.44$ (niecałe 50$ bez podatku). Nie jest to mało. O konieczności uwzględnienia podatku dowiadujemy się dopiero po wypełnieniu formularzu z danymi personalnymi. Sytuację trochę ratuję fatk, że licencja dla użytkownika domowego obejmuje instalację na 5 komputerach. Z mojego punktu widzenia, nie robi to większej różnicy, bo zdecydowanie wolę uruchamiać program z Pendrive-a tam gdzie go potrzebuję i wszystkie zadania synchronizacji mieć w jednym miejscu, zamiast porozrzucane po rożnych komputerach. Wersja portable jest dostępna tylko poprzez temat w bazie wiedzy i nie ma żadnego odnośnika z głównych stron producenta. Budzi to obawę, że wersja portable jest stworzona niejako od niechcenia i przy okazji. Z drugiej strony, jeśli ktoś planuje automatyzację zadań, automatyczną synchronizację oraz backup śledzący zmiany w plikach w czasie rzeczywistym, czy po prostu chce synchronizować kilka komputerów w tym samym czasie, 5 instalacji może się przydać.

Podsumowanie, wady i zalety:

Najpierw o tym, dla kogo ten program się nie nadaje. Nie nadaje się dla osoby poszukującej prostego rozwiązania, z niewielką ilością opcji, które ma po prostu działać. Jeśli komuś podoba się prostota Dropboxa, nie znajdzie jej w tym programie. Program wymaga wnikliwości i cierpliwości.

Za to ustawiony właściwie odwdzięczy się pełna kontrolą nad plikami. Każdy kto ceni sobie wspomniana kontrolę, nie chce pozostawiać domysłom, jak program podejmuje decyzje co zrobić z jego plikami, będzie naprawdę zadowolony. Jeden program, nieduży (wersja instalacyjna 11 MB), nie obciążający komputera, może zająć się pełną synchronizacją, jak i zabezpieczeniem danych poprzez backup. Oferuje również wiele unikalnych funkcji.

Zapraszam do zadawania pytań i dyskusji w komentarzach.

Jeśli natomiast poszukujesz przyjaznego i prostego programu do synchronizacji, a ten opisany w niniejszym artykule nie spełnia tych oczekiwań, nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić do przeczytania kolejnego artykułu, który właśnie takie przyjazne rozwiązanie będzie opisywał. Stay tuned.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

synchronizacja plików