Felietony

Synchronizacja: oto klucz do sukcesu Microsoftu

Kamil Mizera
Synchronizacja:  oto klucz do sukcesu Microsoftu
8

Nadeszła wielka chwila próby dla Microsoftu. Firma zaczyna wprowadzać swój nowy ekosystem do obiegu. Już wkrótce na sklepowych półkach będą leżeć komputery, tablety i smartfony z najnowszym Windowsem w trzech odmianach. I nie będzie im łatwo, bo za przeciwników Microsoft ma Apple i Google, które prz...

Nadeszła wielka chwila próby dla Microsoftu. Firma zaczyna wprowadzać swój nowy ekosystem do obiegu. Już wkrótce na sklepowych półkach będą leżeć komputery, tablety i smartfony z najnowszym Windowsem w trzech odmianach. I nie będzie im łatwo, bo za przeciwników Microsoft ma Apple i Google, które przez te lata, kiedy firma była w uśpieniu, zdążyli zdominować mobilnych świat. W jaki więc sposób Microsoft zamierza nakłonić konsumentów do tego, aby wybrali rozwiązania firmy?

Bez wątpienia nowe rozwiązania Microsoftu mają wiele konkurencyjnych zalet. Ale, według mnie, jedną z najważniejszych będzie synchronizacja. Już wyjaśniam. To, że Windows 8 będzie używany przez miliony użytkowników nie ulega wątpliwość. Powód dla tego jest prosty. Już za chwilę trafi on na wszystkie możliwe komputery stacjonarne, laptopy, ultrabooki itp. Będzie wszędzie – producenci tych urządzeń już o to zadbają, gdyż nie mają większego wyjścia, brak alternatywy akceptowalnej przez konsumentów. Owa baza użytkowników nowego Windowsa może stać się jednym z elementów popularyzacji innych urządzeń, a więc tabletów i smartfonów działających pod kontrolą systemu od Microsoftu. Tylko, w jaki sposób nakłonić użytkowników komputerów z Windows 8, aby wybrali tablety i telefony z tym systemem? I tutaj do gry wchodzi wspominana synchronizacja.

O ile synchronizacja między Windows 8 a Windows RT nie będzie problemem, o tyle zsynchronizowanie z nimi Windows Phone już tak proste nie jest. Dlatego też, mimo, że sprzedaż urządzeń z nowym system dopiero się rozkręca, Microsoft nie śpi tym razem i w Windows Store pokazała się aplikacja Windows Phone, która ma połączyć telefon komputerem/tabletem.

Za pomocą tej aplikacji będzie można przenosić w łatwy sposób muzykę, filmy czy zdjęcia z komputera na telefon i na odwrót. Aplikacja będzie umożliwiać również szybkie dzielenie się zawartością telefonu z aplikacjami z Windows 8, jak Photos czy Search. Będzie można również automatycznie zapisywać zdjęcia i filmy z telefonu na komputerze.

Aplikacja ta ma pomóc Microsoftowi w  jeszcze lepszy sposób połączyć telefony z komputerami via Windows. Oczywiście aplikacja ta to nie jedyne połączenie, bo rolę taką będzie spełniać zapewne również SkyDrive.

Wyraźnie widać, że Microsoft nie zamierza zaniedbać kwestii synchronizacji danych między różnymi typami urządzeń i to z prostej przyczyny: taka funkcja to nie tylko ułatwienie dla użytkowników, ale jeden z ważnych powodów, dla których warto pomyśleć o wybraniu ekosystemu Microsoftu. W tym momencie podobne rozwiązania oferuje oczywiście Apple, więc Microsoft nic nowego tak naprawdę nie wymyślił, ale firma będzie o tyle miała przewagę nad „jabłkowym” rywalem, że urządzenia z jej systemem trafią do znacznie większej liczby użytkowników. Z tego wyścigu nieco odpadło Google, które nie posiada własnego systemu operacyjnego na „tradycyjne” komputery, bo Chrome OS takowym trudno na razie nazwać.

Dlatego też Microsoft ma szansę zrobić z tej sytuacji promocyjną dźwignię dla tabletów i smartfonów ze swoim systemem. Przekaz będzie prosty: masz komputer z Windows 8? Chciałbyś, aby twoje mobilne urządzenia i aplikacje, które na nich się znajdują, synchronizowały się z twoim komputerem w prosty i szybki sposób? Wybierz tablet z RT czy telefon z WP.

Fota: Internetzona

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu