SpaceX

Zadokuj Crew Dragona do ISS, SpaceX udostępnił symulator lotu kosmicznego

Kamil Pieczonka
Zadokuj Crew Dragona do ISS, SpaceX udostępnił symulator lotu kosmicznego
0

Za nieco ponad 2 tygodnie SpaceX wyśle na ISS dwóch astronautów, będzie to pierwsza załogowa misja kapsuły Crew Dragon. Z tej okazji udostępniono symulator dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który chociaż przez chwilę pozwoli nam się poczuć jak pilot kapsuły kosmicznej.

Symulator dokowania jest bardzo realistyczny

Crew Dragon to zaawansowany statek kosmiczny, więc tak naprawdę w optymalnych warunkach zadokuje samodzielnie do ISS, co pokazał już rok temu w trakcie testowego lotu bez załogi. Jednak jeśli cokolwiek poszłoby nie tak, to astronauci na pokładzie mogą przejąc stery i samodzielnie "zaparkować" kapsułę tam gdzie trzeba. Doug Hurley i Bob Behnken musieli przejść szkolenie aby zaznajomić się z systemem sterowania Crew Dragona i teraz podobny symulator udostępniono wszystkim.

Sterowanie kapsułą w kosmosie nie jest wcale takie proste, poza operowaniem w trzech wymiarach, trzeba jeszcze regulować obrót samego statku oraz jego przechylenie. Kontrolerem po prawej możecie sterować właśnie tymi ostatnimi parametrami, a musicie zadbać o to aby wskazania w stopniach były w zakresie od -0,2 do 0,2 we wszystkich trzech wartościach (roll/pitch/yaw). Później trzeba jeszcze dobrze nakierować statek na sam właz dokujący, to robimy przy pomocy lewego kontrolera, który zmienia pozycję góra/dół, prawo/lewo oraz przód/tył. Dodatkowo klikając w środku można zwiększyć zakres ruchu, a gdy już będziecie blisko doku, zwiększyć jego precyzję. Musicie też pamiętać, że nie można podlecieć do stacji zbyt szybko, dokowanie powinno być wykonane przy prędkości poniżej 0,2 m/s.

Początkowo wydaje się to dosyć skomplikowane, ale po kilku minutach dojdziecie do tego jak najlepiej opanować swój statek i bezpiecznie zadokować. Całkiem przyjemna zabawa, jeśli macie 15 minut wolnego czasu ;-). Za 2 tygodnie miejmy nadzieje, że zobaczymy jak to wygląda w praktyce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu