20

Surface RT miał mało pamięci? Surface Pro bije rekord

Doskonale pamiętam jak spore zamieszanie wywołała informacja o ilości dostępnej pamięci w tablecie Surface RT, która pozostawała do dyspozycji użytkownika. Dla przypomnienia wersja 32-gigabajtowa ma do zaoferowania użytkownikowi jedynie 16 gigabajtów, czyli jedynie połowę(!) tej za którą zapłacił. Szczerze mówiąc wolałem nawet nie myśleć jak dużo przestrzeni zdoła zapełnić pełny system Windows 8 wraz z […]

microsoftsurfacetabletDoskonale pamiętam jak spore zamieszanie wywołała informacja o ilości dostępnej pamięci w tablecie Surface RT, która pozostawała do dyspozycji użytkownika. Dla przypomnienia wersja 32-gigabajtowa ma do zaoferowania użytkownikowi jedynie 16 gigabajtów, czyli jedynie połowę(!) tej za którą zapłacił.

Szczerze mówiąc wolałem nawet nie myśleć jak dużo przestrzeni zdoła zapełnić pełny system Windows 8 wraz z podstawowymi aplikacjami oraz partycją recovery – teraz już wiemy: Surface Pro w wersji 64 gigabajtowej będzie dysponował 23 gigabajtami wolnej powierzchni. Oznacza to, że zajęte będzie aż 41 gigabajtów! Nieco lepiej prezentuje się więc dwa razy pojemniejsza wersja, 128-gigabajtowa która pozwoli użytkownikowi na przetrzymywanie około 83 gigabajtów danych.

Microsoft twierdzi, że możliwe będzie „uwolnienie” pamięci między innymi poprzez stworzenie bootowalnego dysku USB z systemem oraz usunięcie partycji recovery. Nie zmienia to faktu, że po wyjęciu pudełka klienci będą mogli nacieszyć się zaledwie 36 procentami pamięci. Na całe szczęście Surface Pro został wyposażony w port USB 3.0, który będzie można wykorzystać między innymi do podłączenia sporego pendrive’a czy dysku zewnętrznego.

Źródło: The Verge. Źródło grafiki: Microsoft.