Microsoft

Chcę takiego Surface Phone, ale czy Microsoft ma zamiar go zaprezentować?

Albert Lewandowski
Chcę takiego Surface Phone, ale czy Microsoft ma zamiar go zaprezentować?
37

Z Windowsem Phone, a potem Mobile wiązano naprawdę spore nadzieje. Miał odmienić trendy na rynku i pokazać Apple oraz Google, że Microsoft również potrafi tworzyć innowacyjne oprogramowanie i wcale nie przespał smartfonowej rewolucji. Niestety, ostatecznie niewiele z tego wyszło. Jednak wciąż w sieci żywe są informacje na temat Surface Phone – model ten stał się wręcz mityczny. Ostatnio pojawiają się kolejne wiadomości z urzędów certyfikacyjnych, jednak czy Amerykanie potrzebują takiego urządzenia?

Telefon z okienkami

Platforma mobilnego Windowsa zyskała grono wiernych użytkowników, jednak jeżeli popatrzymy na statystyki, od razu zobaczymy, że nie było ich zbyt wielu. Szczerze mówiąc, początkowo nastawiłem się wobec niej bardzo optymistycznie. Przemawiał do mnie nowy interfejs oparty na kafelkach oraz genialna płynność działania (przeciętną szybkość ukrywano pod warstwami animacji), chociaż największą przeszkodą do osiągnięcia sukcesu okazały się być pewne braki. Po pierwsze niektórych aplikacji, po drugie funkcji oraz opcji – porządny pasek powiadomień z kilkunastoma przełącznikami, zamiast kilku, pojawił się dopiero w 10 Mobile.

Zresztą z kolejnymi miesiącami, dało się zauważyć, że Microsoft nieco traci pomysł na system. Jego pierwotne założenia się rozmazały, a Windows 10 Mobile miał stać się ostatecznym ciosem wymierzonym w Androida i iOS, tylko sami twórcy uznali, że to mija się z celem. Koniec wsparcia stał się faktem. Mimo to podobno wciąż w Redmond trwają pracę nad smartfonem, który ma zostać nazwany Surface Phone, choć na dobrą sprawę więcej o nim nie wiemy niż wiemy.

Garść wieści ze świata

Ostatnio pojawia się nieco doniesień związanych z Surface Phone. Niezwykle interesujące prezentuje się na przykład to dotyczące patentu Microsoft na Secure Near Field Communication (SNFC), które stanowi rozszerzenie standardu NFC. Jest ono na tyle ważne, że właśnie tego modułu używa się obecnie do płatności zbliżeniowych. Moim zdaniem takie rozwiązanie świetnie sprawdziłoby się w smartfonach – podejrzewa się, że mogłoby ono zadebiutować w tym mitycznym modelu.

Warto również wspomnieć o patencie związanym ze specjalnym zawiasem. Sam producent określił je we wniosku jako wielofunkcyjne urządzenie i w sumie mogłoby pracować w trzech trybach: obraz wyświetlany na dwóch ekranach, niezależnie pracujących wyświetlaczy oraz wyłączony. O ile kilka miesięcy temu rzeczywiście wydawałoby się to być nieco abstrakcyjne, o tyle obecnie, kiedy jesteśmy już po premierze ZTE Axon M z właśnie składanymi ekranami, cały pomysł nabiera sensu oraz zyskuje na wiarygodności.

Nowy Surface

Linia Surface, na którą aktualnie składają się trzy produkty: Pro, Laptop,  Studio i Book 2; okazała się być strzałem w dziesiątkę. Myślę, że pokazało to samemu Microsoftowi, że wciąż potrafi odnosić sukcesy jako twórca hardware’u, aczkolwiek trudno pominąć tu kwestie wizerunkowe. Te modele służą również poprawie opinii na temat samej firmy. W sumie Phone stanowiłby rozsądne rozwinięcie serii – modularny telefon z Windows 10 wydaje się być genialnym rozwiązaniem.

Zresztą w ostatnich buildach systemu pojawiły się już wzmianki o modularnym sprzęcie, co mogłoby dotyczyć właśnie tego smartfona. Cóż, skoro nie udało się im tworząc zwykłe, inteligentne telefony, to mogą wszystkich przechytrzyć prezentując rewolucyjny produkt z rozkładanym ekranem. Czekam z niecierpliwością na kolejne informacje na jego temat.

źródło: Trusted Reviews, Digital Trends

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu