Microsoft

Ta petycja to najlepszy sposób na popsucie Surface Duo. Microsofcie, nie słuchaj ich

Jakub Szczęsny
Ta petycja to najlepszy sposób na popsucie Surface Duo. Microsofcie, nie słuchaj ich
32

Coś mnie tknęło i spodziewałem się, że internauci przypuszczą tego typu atak. Całe szczęście, giganci technologiczni bardzo rzadko słuchają tego typu próśb, a... Surface Duo nie potrzebuje Windows 10X. Skoro to ma być telefon komórkowy będący jednocześnie przedstawicielem zupełnie nowej klasy sprzętów... lepiej niech pracuje pod kontrolą Androida.

W serwisie Change.org pojawiła się petycja odnosząca się do Surface Duo oraz faktu, wedle którego ten sprzęt będzie dostępny z Androidem, a nie Windows 10X jak chociażby inne, przedstawione ostatnio urządzenia z linii Surface. Mnie obecność Androida w Duo absolutnie nie przeszkadza - wręcz cieszę się, że Microsoft wreszcie zdecydował się na ten krok. Właściwie, z punktu widzenia biznesowego, to najlepsze co gigant mógł zrobić. Podobnie jak z Edge'em: ten na silniku Chromium dosłownie odżywa. Przeniesienie ciężaru rozwijania jakiegokolwiek rozwiązania na inną firmę jest nie tylko wyrazem cwaniactwa, ale i "sprytu".

Czytaj więcej: Microsoft i Android. To coś na co czekałem od dawna

Nie wszystkim to się jednak podoba: istnieje (niewielka) grupa użytkowników, która uważa, że Surface Duo powinien pracować na systemie Windows, który będzie w stanie emulować programy napisane z myślą o platformie Android. Ok, wizja niezła, ale z drugiej strony... nie róbmy z Surface Duo kaleki na samym starcie. Android i jego sklep Google Play to obecnie najatrakcyjniejsze projekty w swoich klasach: system jest uniwersalny i pasuje niemal do wszystkiego, natomiast przyspawany do niego sklep to największe obecnie repozytorium programów mobilnych na świecie. Użytkownik musi mieć skąd instalować aplikacje w swoim telefonie. Na Windows 10X odpalającym programy z Androida owszem, byłoby to możliwe, ale konsumenci mogliby tego "nie łyknąć":

Nowo zapowiedziany Surface Duo z systemem Android nie spełnia oczekiwań wielu deweloperów UWP i fanów Microsoftu. Chcemy urządzenia Surface Duo, które napędza nowy system operacyjny Windows 10x i emuluje aplikacje dla systemu Android. Dlaczego? Ponieważ jest jeszcze wielu programistów, którzy chcą napisać aplikacje na uniwersalną platformę Windows (UWP), które działają na wszystkich urządzeniach. Kiedy ogłoszono UWP, obiecano że jedna baza kodowa będzie działać na dowolnym sprzęcie.... włącznie z telefonami i innymi małymi urządzeniami typu "pocketable". Wielu programistów, zarówno po stronie konsumentów, jak i przedsiębiorstw, nadal naprawdę chce dotrzeć do urządzeń w małych obudowach z UWP, po prostu nie istnieje, odkąd zabito Lumię!

Telefon z Windows? Jestem sto razy na "nie"

Pełen patosu opis petycji wcale mnie nie przekonuje. Bo deweloperzy piszący na UWP czują się pokrzywdzeni, bo fani Microsoftu, bo sentyment, bo Lumię zabito... pfff. Lumia umarła, bo Microsoft ją koncertowo ubił, za to rzeczywiście możecie mu podziękować. Obiecano UWP, ale ta idea podążyła w nieco innym niż zakładał Microsoft kierunku. A Surface Duo musi pracować na Androidzie, jeżeli ma być rozpatrywano jako poważny na rynku sprzęt. Od tego nie ma odwrotu.

Zresztą, nie można zapominać o tym, że Android i Windows w ostatnim czasie zaczęli się doskonale dogadywać. O to Microsoft zadbał, pewnie z myślą i o takich projektach jak Surface Duo. Nie psujmy tergo - to nie ma sensu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu