Polska

Sukces Skarbówki - z Allegro znikają oferty z tanią elektroniką

Grzegorz Ułan
Sukces Skarbówki - z Allegro znikają oferty z tanią elektroniką
39

Jak możemy przeczytać dziś na portalu Gazeta Prawna, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) może pochwalić się już niezłymi wynikami swoich działań na portalach aukcyjnych, na których dochodzi do naruszeń prawa podatkowego.

Nie padają co prawda nazwy tych portali, ale wyboru dużego nie ma, jeśli chodzi o popularne portale, bez wątpienia bohaterem tutaj jest przede wszystkim Allegro. Już w lutym tego roku informowaliśmy Was o kontrolach ogłoszeń na tej platformie, w których zwracano uwagę na aukcje z adnotacją o nie wystawianiu faktur VAT przy sprzedaży artykułów elektronicznych:

Podatnicy VAT powinni fakturować obrót nową elektroniką (np. telefonami komórkowymi i tabletami). W popularnych serwisach aukcyjnych podatnicy VAT sprzedają nowe towary z informacją, że nie wystawiają faktury. To niezgodne z przepisami VAT.

W takich przypadkach Fiskus kontaktował się ze sprzedawcami poprzez pocztę email lub SMS z informacjami o nadużyciach i konieczności ich zaniechania.

Okazuje się jednak, że stwierdzono ich więcej - były też na przykład ogłoszenia, w których sprzedawcy informowali, że zakup nowego telefonu czy komputera mogą potwierdzić, albo paragonem albo fakturą VAT marża, która to zgodnie z ustawą o VAT dotyczy tylko produktów używanych.

Sprzedawcy w ten sposób mogli płacić VAT od różnicy netto pomiędzy kwotą sprzedaży i zakupu.

Marcin Zawadzki, dyrektor w dziale doradztwa prawno podatkowego w PwC:

Wynik najczęściej jest wówczas ujemny, co oznacza brak podatku. To z kolei powoduje, że cena jest konkurencyjna.

Podczas tych kontroli natrafiono na 208 sprzedawców, którzy omijali prawo podatkowe, dziesięciu z nich poddano szczegółowej kontroli, a pozostali otrzymali ostrzeżenia SMS-em albo na pocztę e-mail. W efekcie do października ubiegłego roku z Allegro zniknęło 57% wykrytych ogłoszeń z w/w nieprawidłowościami, w sierpniu natomiast tego roku ich liczba zmniejszyła się o kolejne 70%.

Źródło: Gazeta Prawna.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu