Internet

Szalone liczby streamingu. Dacie wiarę ile godzin streamów obejrzano w 2019? Ja przecieram oczy ze zdziwienia

Kamil Świtalski
Szalone liczby streamingu. Dacie wiarę ile godzin streamów obejrzano w 2019? Ja przecieram oczy ze zdziwienia
0

Którzy streamerzy cieszyli się w 2019 największą popularnością? Jakie gry oglądano najchętniej? Na te i kilka innych pytań odpowiada najnowszy raport StreamElements.

Zdarza wam się oglądać w sieci streamy internetowych celebrytów czy graczy? Ja, przyznaję bez bicia, jeszcze nigdy się nie skusiłem na takie podglądanie, choć — naturalnie — dzięki dobrodziejstwu internetu zdarzyło mi się obejrzeć kilka wydarzeń "na żywo" online. To właśnie one pozwalają mi być na bieżąco z technologicznymi czy growymi konferencjami. Ale pytając o streamy w sieci, raczej nie miałem na myśli relacji z wydarzeń, a raczej zwyczajne przechodzenie gier, kolorowanki na żywo, gry na instrumentach, nakładanie makijażu, relacje z potyczek online w sieciowych strzelaninach czy co tam się jeszcze w temacie wyprawia. Tym w 2019 nie poświęciłem nawet kwadransu i nic nie wskazuje na to, by w 2020 miało się to zmienić. Ale statystyki którymi podzielił się StreamElements w raporcie State of Streaming robią wrażenie. W tym roku użytkownicy obejrzeli w sumie półtora miliona lat streamów.

Półtora miliona lat streamów i nawet minuty ode mnie

Sumarycznie obejrzano około 12,7 miliarda godzin takich relacji. Czy to dużo? No dla mnie — kosmiczna liczba, tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę ekspresowy wzrost. W 2018 było to tylko 10,3 miliarda godzin. I jak zaznaczają autorzy — wbrew pozorom nie chodzi tylko o najpopularniejsze z nich, czyli te związane z grami wideo. Drugą najpopularniejszą kategorią okazała się IRL, gdzie czekają sekcje takie jak po prostu rozmowy, muzyka i sztuka, nauka i technologia, żywność i napoje, hobby i rzemiosło czy podróże i rekreacja. W samym tylko listopadzie użytkownicy Twitcha spędzili na tamtejszych streamach około 66. milionów godzin.

Król jest tylko jeden — nazywa się Twitch

Wielu dużych graczy technologicznych ma swoje serwisy streamingowe. Microsoft w pocie czoła promuje Mixer, Facebook Gaming też regularnie podkupuje gwiazdy. Relacje live na YouTube cieszą się ogromną popularnością, owszem, ale przy Twitchu to kropla w morzu. 9,34 miliarda godzin ze wspomnianych 12,7 obejrzanych zostało właśnie tam. Na drugim miejscu jest YouTube (2,68 miliarda godzin). Jak widać — reszta mimo ściągania do siebie coraz większych sław to płotki, mimo że z kadym rokiem notują ogromne wzrosty (rzędu 149% [Mixer], a nawet 210% [Facebook Gaming]!).

Fortnite zdetronizowany. Najchętniej oglądaną na streamach grą było League of Legends

Jeżeli w miarę orientujecie się jakie gry są na topie, to prawdopodobnie wskazanie chociaż połowy tytułów które trafiły do pierwszej 10 najpopularniejszych na streamach wymienicie bez problemu. League of Legends od lat cieszy się niesłabnącą popularnością — i choć w zeszłym roku spadło z pierwszego miejsca wśród popularności streamów, to w tym roku wróciło na szczyt. Fortnite musi zadowolić się drugim miejscem, co... chyba i tak nie jest złym wynikiem, biorąc pod uwagę że oglądano go przez 884,923,121 godzin w 2019?

A którzy streamerzy cieszyli się największą popularnością? Cóż, poniższy obrazek powie więcej, niż tysiąc słów:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu