Konsole

Na Steam Decku uruchomicie już Windowsa 10. Valve wydało oficjalne sterowniki

Kamil Świtalski
0

Steam Deck nabiera rozpędu. Właściciele urządzeń mogą już na nim zainstalować Windowsa.

Steam Deck to jeden z najbardziej intrygujących sprzętów do grania na rynku. Obawiam się, że mimo wszystkich "przeciw", gdyby był dostępny od ręki — kupiłbym go z czystej ciekawości, by zobaczyć jak to wypada w praktyce. Napływające zewsząd opinie często są pełne skrajności i myślę, że dopiero spędzenie z urządzeniem kilku tygodni dałoby faktyczny obraz tego, czego można się po nim spodziewać.

steam deck

Lista kompatybilności pozostawiała sporo do życzenia, ale wszystko idzie ku lepszemu — a teraz na konsolce (?) można zainstalować system Windows 10. Na oficjalnej stronie producenta pojawiły się już wszystkie najważniejsze sterowniki.

  • Obecnie możecie wykonać tylko pełną instalację systemu Windows. Mimo że Steam Deck w pełni obsługuje podwójny rozruch, to instalator SteamOS oferujący kreator podwójnego rozruchu nie jest jeszcze gotowy.
  • Na razie możecie też zainstalować tylko Windows 10. Windows 11 wymaga nowego BIOS-u (obsługującego fTPM), nad którym prace jeszcze trwają i który zostanie wydany wkrótce.
  • Oferowane sterowniki obejmują GPU, Wi-Fi i Bluetooth. Sterowniki dźwięku są wciąż dopracowywane wraz z AMD i innymi stronami, ale wciąż będziecie w stanie korzystać z dźwięku poprzez Bluetooth lub USB-C, jeśli zechcecie korzystać z systemu Windows na Decku.

Zgodnie z oczekiwaniami jednak - albo SteamOS, albo Windows. Nie można (a może raczej: przynajmniej na tę chwilę nie można) na urządzeniu zainstalować obu systemów jednocześnie, by działały równolegle. Póki co — bo w przyszłości i to ma się zmienić, dlatego warto od początku zadbać o to, by miejsca w Steam Decku było pod dostatkiem. Opcja instalacji Windowsa 10, a nie najnowszego Windowsa 11, także nie jest przypadkowa — związane jest to ściśle z wymogiem obecności Trusted Platform Module (TPM) do instalacji najnowszej wersji systemu operacyjnego, o czym głośno było już przed jego premierą.

https://www.youtube.com/watch?v=n6r0ME1r6WQ

To działa, ale na miejscu wszystkich zainteresowanych z instalacją bym się jeszcze wstrzymał

Pierwsza paczka oficjalnych sterowników jest już dostępna — i według internautów którzy mieli już szansę zainstalować system, to naprawdę działa. Warto jednak mieć na uwadze, że to dopiero początki. Myślę że nie jest ani trochę przesadą wiara w to, że w kolejnych miesiącach, kiedy urządzenie trafi pod więcej strzech, zarówno oficjalnie jak i nieoficjalnie będzie się działo coraz więcej. Nie bez powodu zresztą Steam pozycjonuje Decka jako PC. Niestety — jako właściciel konsolki, sam póki co zostałbym jeszcze na steamOS — chociażby dlatego, że po instalacji Windowsa 10 użytkownicy mogą zapomnieć z korzystania z dźwięku za pośrednictwem Bluetooth albo USB-C. Opcjonalnie - kiedy coś pójdzie nie tak jak powinno, Steam przygotował dokładną instrukcję odzyskiwania Steam Decka, którą znajdziecie na ich stronie pomocy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu