Felietony

Startup Pack 2.0 - darmowe pakiety 15 narzędzi wartych ponad 10 000 USD czekają na chętne startupy!

Krzysztof Wąsowski
Startup Pack 2.0 - darmowe pakiety 15 narzędzi wartych ponad 10 000 USD czekają na chętne startupy!
0

O inicjatywie Startup Pack pisaliśmy już przy jej pierwszej edycji, która miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Pierwsza edycja zakończyła się dosyć sporym sukcesem, bo twórcy tego pomysłu rozdali startupom z całego świata ponad 1000 paczek płatnych narzędzi wartych 10 000 USD każda. W drugie...

O inicjatywie Startup Pack pisaliśmy już przy jej pierwszej edycji, która miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Pierwsza edycja zakończyła się dosyć sporym sukcesem, bo twórcy tego pomysłu rozdali startupom z całego świata ponad 1000 paczek płatnych narzędzi wartych 10 000 USD każda. W drugiej edycji tego konkursu, jego twórca czyli Matthieu Vaxelaire postanowili rozdać pakiety narzędzi dla developerów i programistów, których łączna także wartość przekracza 10 000 USD. Tym razem do zgarnięcia są darmowe konta w płatnych serwisach takich jak GitHub, ZenCoder czy AmazonWebService.

Już pierwsza edycja tego konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Z informacji, które podaje twórca tej inicjatywy w kilka dni po starcie pierwszej edycji, otrzymali oni ponad dwa tysiące zgłoszeń od startupów z pięćdziesięciu krajów. Matthieu Vaxelaire postanowił iść za ciosem i postanowił nawiązać współpracę z kolejnymi startupami tym samym  tworząc drugą edycję swojego konkursu.

Zasady drugiej edycji Startup Pack są podobne do tych z pierwszej edycji. Startupy, które chcą zgłosić swoją kandydaturę do konkursu i mieć możliwość wygrania jednej z 250 „paczek” muszą spełnić kilka warunków:

  1. Startup nie może być starszy niż dwa lata.
  2. Startup musi być zarejestrowaną spółką (kapitałową) działającą legalnie na terenie swojego kraju.
  3. Startup zgromadził mniej niż 250 tysięcy USD.

Nie ma żadnych obostrzeń co do samego przedmiotu działalności startupu ani do miejsca, w którym startup działa.

Jak już nadmieniłem, tym razem paczki zawierają narzędzia, które przydadzą się programistom i developerom, którzy pracują lub sami tworzą swój startup:

  1. Github — 12-miesięczne darmowe konto
  2. Zencoder —  $250 do wykorzystania w serwisie
  3. Amazon Web Services — $1,000 do wykorzystania w serwisie
  4. New Relic— 6-miesięczne darmowe konto
  5. Mailjet — 12-miesięczne darmowe konto
  6. Engine Yard— $1,000 do wykorzystania w serwisie
  7. oDesk — $350 do wykorzystania w serwisie
  8. Code Climate — $500 do wykorzystania w serwisie
  9. Transifex — $495 do wykorzystania w serwisie
  10. Geckoboard — 12-miesięczne darmowe konto
  11. Code School — 12-miesięczne darmowe konto
  12. TextMaster — $450 do wykorzystania w serwisie
  13. MongoHQ — $1,000 do wykorzystania w serwisie
  14. Pivotal Tracker — 12-miesięczne darmowe konto
  15. Twilio — $500 do wykorzystania w serwisie

Paczki, które są dostępne w drugiej edycji Starup Pack są rzeczywiście interesujące. Dzięki udostępnionym narzędziom developerzy i twórcy startupów mogą między innymi sprawdzić swój kod, sprawdzać swoje aplikacje mobilne, zatrudniać freelancerów, uczyć się kodowania, lokalizować miejsca wykorzystania ich aplikacji, hostować swoje strony, czy po prostu tłumaczyć dokumenty. Tak jak w poprzedniej edycji, konta do poszczególnych narzędzi to konta typu enterprise – czyli te najbardziej wypasione i pozwalające na wykorzystanie wszystkich możliwości danego portalu. Startupy, które wygrają oferowane pakiety po zakończonym darmowym okresie lub wykorzystaniu wszystkich środków przypisanych do konta, będą dalej mogły korzystać  z wybranych usług jednak na preferencyjnych warunkach. Zatem obie strony na tym korzystają, zarówno dostawcy usług jak i korzystający z nich.

Sam proces aplikacji trochę się zmienił, w pierwszej edycji wystarczyło napisać krótką informację o startupie i przedstawić odpowiednie dokumenty, a także napisać dlaczego to właśnie ten startup powinienem otrzymać darmowy pakiet narzędzi.

W związku z tym, że w drugiej edycji większość oferowanych narzędzi jest przeznaczonych dla osób z wiedzą techniczną, proces zgłaszania się został przygotowany pod tym kątem.

Po pierwsze, wszyscy chętni muszą udowodnić, że są ludźmi poprzez wypełnienie testu. Jeżeli uda im się go przejść, będą mogli przesłać swoją aplikację do konkursu. W drugiej części chętni muszą udowodnić swoje umiejętności kodowania poprzez przesłanie aplikacji przez przygotowane przez Startup Pack API.

Po zakończeniu procesu aplikacyjnego twórcy Startup Pack przejrzą wszystkie zgłoszone startupy i wybiorą 250, które otrzymają zestawy narzędzi. Sama inicjatywa jest bardzo dobra, bo narzędzia te mogą pomóc startupom rozwinąć skrzydła i ułatwić wejście na rynek. Zastanawia mnie czemu jeszcze w Polsce nie powstał tego typu pomysł, mamy kilka startupów-narzędzi, które mogłyby pomóc w rozwoju innym.

Startup Pack for Developers to druga i nieostatnia edycja tego konkursu. Trzecia edycja zgodnie z zapowiedziami ma mieć miejsce w trzecim kwartale tego roku. Wszystkim chętnych zapraszam na stronę, na której można aplikować. Czasu zostało już niewiele bo tylko 9 dni, a i konkurencja jest międzynarodowa. Warto spróbować, w końcu kto nie próbuje ten nie wygrywa.

 

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ŚwiatStartupgithub