Moje przemyślenia

Startup HiGear zamknięty przez złodziei luksusowych samochodów

GM
Grzegorz Marczak
17

HiGear był ciekawie zapowiadającym się startupem. Pomysłem na biznes było stworzenie platformy na której ludzie mogliby od siebie wypożyczać luksusowe samochody. Początki były całkiem obiecujące, 5000 użytkowników, 300 samochodów do wypożyczenia, 25 tysięcy godzin wypożyczonych samochodów i sza...

HiGear był ciekawie zapowiadającym się startupem. Pomysłem na biznes było stworzenie platformy na której ludzie mogliby od siebie wypożyczać luksusowe samochody. Początki były całkiem obiecujące, 5000 użytkowników, 300 samochodów do wypożyczenia, 25 tysięcy godzin wypożyczonych samochodów i szansa na dynamiczny rozwój.

Niestety nie każdy biznes może obronić się przez realiami życia do których miedzy innymi można zaliczyć złodziei samochodowych czyhających na okazje. W ostatnim miesiącu doszło do kradzieży 4 samochodów użytkowników HiGear. Łączna wartość tych pojazdów to 300 000 dolarów. Niestety twórcy serwisu po analizie doszli do wniosku, że nie są w stanie zabezpieczyć użytkowników przed kolejnymi tego typu sytuacjami (lewe dane, podrabiane dokumenty itp) i w związku z tym postanowili zamknąć serwis. Ogłoszenie ma ukazać się ponoć w dniu jutrzejszym.

Przykry przykład pokazujący, że nie każdy model da się zaaplikować do każdego rodzaju działalności i jak ważna jest analiza potencjalnego ryzyka. Serwis działające w podobnym modelu ale wypożyczające auta klasy ekonomicznej nie mają tego typu problemów (albo nie występują w takiej skali).

Kiedy jednak ten sam model zastosowano do aut "luksusowych" okazało się, że poziom ryzyka związany z kradzieżami znacznie wzrósł i co gorsza bardzo trudno jest ograniczyć to ryzyko. Poszkodowani użytkownicy wprawdzie dostaną rekompensatę z ubezpieczenia ale HiGear nie chce kontynuować działalności w tym modelu tym bardziej, że nie widzą realistycznych szans na przeciwdziałanie i zapobieganie takim zdarzeniom.

via Luxury Car-Sharing Service HiGear Shuts Down Due To Theft | TechCrunch

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup