Choć zmiany są naturalną konsekwencją rozwoju branży IT, to korporacyjni użytkownicy nie tolerują niepewności co do przyszłości platform i produktów i...
Stabilny, dynamiczny rozwój - HP ogłasza nieprzerwane wsparcie dla serwerów blade do 2018 roku
Choć zmiany są naturalną konsekwencją rozwoju branży IT, to korporacyjni użytkownicy nie tolerują niepewności co do przyszłości platform i produktów istotnych dla ciągłości ich biznesu. Szukają więc rozwiązań, które zapewnią im i stabilność i stały rozwój nadążający za najnowszymi zdobyczami technologicznymi.
Rynek serwerów przechodzi głęboką transformację. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że utrzymanie wysokiego tempa we wprowadzaniu innowacji mogą zapewnić tylko dostawcy, którzy zwiększają udziały rynkowe i zachowują odpowiedni poziom zyskowności. Czarnym scenariuszem jest wycofanie się firmy z rynku, co zazwyczaj naraża na poważne konsekwencje jej dotychczasowych klientów. Dlatego też perspektywicznie myślący przedsiębiorcy wybierają dostawców, którzy gwarantują bezpieczeństwo inwestycji.
„Biznes oczekuje innowacji, nie niespodzianek. Klienci chcą mieć pewność, że wiążą się z producentem, za którym stoi doświadczenie technologiczne, długofalowa wizja i środki niezbędne do sfinansowania rozwoju nowych i wspierania starszych produktów” – mówi Artur Kamiński, dyrektor sprzedaży rozwiązań cloud w HP Polska.
Na długie lata...
Zgodnie z tym twierdzeniem HP zapewnia, że będzie rozwijać obecne linie HP BladeSystem co najmniej do 2018 roku i świadczyć wsparcie przez kolejne pięć lat. To jak dotąd jedyna firma na rynku serwerów, która złożyła taką deklarację.
Pozycja HP na rynku serwerów blade jest wynikiem wieloletnich inwestycji w rozwiązania tej klasy. Pierwszy należący do firmy patent dotyczący technologii blade został zarejestrowany w 2002 roku (oryginalnie należał do firmy RLX przejętej w 2005 roku). Od tego czasu zbudowano ofertę produktową dla różnego rodzaju odbiorców.
Szeroki wachlarz rozwiązań zawiera m.in. wysoce skalowalne serwery kasetowe ósmej generacji ProLiant BL660c z procesorami Intel Xeon E5-4600 v2 do obsługi procesów wymagających bardzo dużych obciążeń pamięci i procesorów. Na drugim biegunie znaleźć można maszyny ProLiant BL420c z procesorami Intel Xeon E5-2400 v2, skierowane do klientów poszukujących rozwiązań klasy enterprise w niższej cenie.
Obecnie firma ma najbardziej zaawansowane i różnorodne portfolio rozwiązań blade – podkreślają analitycy Gartnera.
Rozwój poprzez konwergencję
Modułowa platforma HP BladeSystem integruje serwery, pamięci masowe, elementy sieciowe oraz narzędzia do zarządzania fizycznym i zwirtualizowanym środowiskiem IT. „HP było pierwszą firmą, która postawiła na konwergencję” – podkreśla Artur Kamiński. To trend, który od pewnego czasu wyznacza kierunek rozwoju kolejnych generacji serwerów blade.
HP BladeSystem c7000 to obecnie najbardziej zaawansowana architektura kasetowa, która w połączeniu z rozwiązaniem sieciowym HP Virtual Connect i oprogramowaniem do HP OneView wprowadza nowe standardy w zarządzaniu infrastrukturą. „Na serwery blade nie powinniśmy już patrzeć wyłącznie przez pryzmat sprzętu. To zmiana, która dokonała się w ostatnich latach w korporacyjnej IT” - mówi Maciej Kalisiak, architekt rozwiązań w HP Polska .
Początkowo, w pierwszym etapie upowszechnienia się wirtualizacji, głównym jej celem była optymalizacja – wykorzystanie do maksimum posiadanej mocy przetwarzania. Kolejnym krokiem była standaryzacja centrów danych. Teraz wkraczamy w „erę systemów”, czyli gotowych, kompletnych rozwiązań, których zastosowanie radykalnie upraszcza zarządzanie infrastrukturą, obniża koszty, przyspiesza wdrożenie i zmniejsza ryzyko niepowodzenia projektu. Przykładem takiego rozwiązania bazującego na architekturze HP BladeSystem jest HP ConvergedSystem 700 for Virtualization.
Prekonfigurowany system umożliwia działom IT w rekordowo krótkim czasie uruchomić od 100 do ponad 1000 maszyn wirtualnych, bez angażowania sztabu ekspertów do integracji i konfiguracji. Obecnie HP dysponuje kilkoma tej klasy rozwiązaniami zaprojektowanymi optymalnie do określonych zadań np. do obsługi SAP Hana, CloudSystem czy platformy analitycznej Vertica.
Jedno spojrzenie na infrastrukturę i koszty
Uzupełnieniem oferty serwerów jest wspomniane wcześniej oprogramowane HP OneView, które ułatwia zarządzanie i monitorowanie rozwiązań HP BladeSystem i HP ProLiant. Nowoczesny graficzny, przejrzysty interfejs oparty na HTML 5 prezentuje administratorowi komplet informacji na temat działań, które musi podjąć w związku z pracą serwera, pamięci masowych albo sieci. Dzięki temu znacznie przyspiesza to wszelkie czynności związane z administrowaniem infrastrukturą.
W wewnętrznych testach przeprowadzonych przez HP okazało się, że dystrybucja hipervisorów na 16 serwerów, która standardowo wymaga trzech godzin pracy administratora, dzięki użyciu OneView uległa skróceniu do 14 minut.
OneView zapobiega błędom ludzkim, które - jak pokazują statystyki - są najczęstszą przyczyną awarii, uszkodzeń systemu czy utraty danych. Według badań przeprowadzonych przez IDC na zlecenie HP, za sprawą automatyzacji rutynowych zadań administracyjnych w zwirtualizowanych środowiskach opartych na architekturze blade, awaryjność serwerów spada o 88% w skali roku w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami serwerowymi. Tym samym skrócono aż o 90 procent przerwy w dostępności systemu.
Inteligentne oprogramowanie wspomagające administratorów HP BladeSystem nie tylko ogranicza ryzyko ludzkiej pomyłki. HP dysponuje zaawansowanym rozwiązaniem do zarządzania chłodzeniem i zużyciem energii, nie wpływającym negatywnie na wydajność. Tym samym dzięki implementacji BladeSystem przedsiębiorstwa mogą uzyskać oszczędności związane z całkowitym kosztem użytkowania (TCO) infrastruktury sięgające 68% w porównaniu z tradycyjnym modelem przetwarzania.
Mocne filary
Biznes serwerowy jest jednym z głównych filarów HP. Zarówno od strony finansowej – ta rentowna i rosnąca część koncernu przynosi rocznie powyżej 13 miliardów dolarów - jak również od strony strategicznej. Portfolio serwerowe jest centralnym punktem strategii rozwoju konwergentnej infrastruktury, którą firma realizuje od kilku lat.
W trzecim kwartale roku 2013 roku w ujęciu przychodowym, udział HP w sprzedaży serwerów blade przekroczył 43%. To pozwala firmie planować innowacje z wyprzedzeniem. „Jesteśmy jedynym producentem, który zobowiązał się wobec klientów, że aktualna technologia serwerowa będzie rozwijana przynajmniej do 2018 roku. Po tym okresie firma gwarantuje jeszcze pięć kolejnych lat, w trakcie których zapewnia wsparcie dla istniejących rozwiązań HP BladeSystem wspieranych przez procesory Intel Xeon” - podkreśla Maciej Kalisiak.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu