Google

Kolejny Chromebox zapowiedziany - HP wierzy w Chrome OS

Konrad Kozłowski
25

Poprzedni rok był niezwykle udany dla Google, jeżeli chodzi o rynek komputerów z Chrome OS. Na rynku pojawiło się blisko 10 zupełnie nowych modeli Chromebooków od wielu producentów. Ten rok rozpoczyna się nie mniej intrygująco, lecz pierwsze skrzypce odgrywają tym razem Chromeboxy. Po Asusie, HP jes...

Poprzedni rok był niezwykle udany dla Google, jeżeli chodzi o rynek komputerów z Chrome OS. Na rynku pojawiło się blisko 10 zupełnie nowych modeli Chromebooków od wielu producentów. Ten rok rozpoczyna się nie mniej intrygująco, lecz pierwsze skrzypce odgrywają tym razem Chromeboxy. Po Asusie, HP jest drugą firmą zapowiadającą wprowadzenie do sprzedaży swojego Chromeboxa.

Podobnie jak Chromeboxy oferowane przez Asusa, urządzenia od HP również dostępne będą w wielu wariantach pod względem specyfikacji, a data wprowadzenia na rynek to okolice wiosny. Już teraz zapowiedziana została wersja z procesorem i7 czwartej generacji, lecz szczegółów na temat innych opcji jak na razie brak. Wiemy natomiast, że Chromeboxy od HP wyposażone będą w trzy porty USB 3.0, HDMI i Display Port oraz system VESA umożliwiający umieszczenie Chromeboxa na ścianie lub monitorze. Oczywiście nic nie stanie na przeszkodzie, by postawić go po prostu na biurku.

Podobnie jak w przypadku Chromebooków, HP stawia także na aspekt wizualny, dlatego Chromeboxa będzie można nabyć wybierając jeden z czterech kolorów, o ciekawie brzmiących nazwach: Smoke Silver, Ocean Turquoise, Snow White i Twinkle Black. Na dzień dzisiejszy niewiadomą pozostaje kwota, jaką HP zażyczy sobie za swojego Chromeboxa. Wiemy, że najtańszy wariant tego typu komputera od Asusa kosztować będzie 179 dolarów. Czy HP będzie w stanie z nim konkurować? Szczerze na to liczę, ponieważ podobnie jak Jan, jestem poważnie zainteresowany nabyciem Chromeboxa, a do tej pory największą przeszkodą była właśnie ich cena.

Jest jeszcze jeden, zupełnie nowy, aspekt wykorzystania Chromeboxów. Oprócz ich obecności w domach i na firmowych biurkach, Google przewiduje także, że staną się one najlepszym rozwiązaniem dla telekonferencji. Zestaw kosztujący 999 dolarów, składający się z Chromeboxa, kamery HD, przystawki z wbudowanymi głośnikami i mikrofonem oraz pilota, ma zapewnić firmom łatwy i szybki kontakt z osobami, które nie mogą pojawić się umówionym spotkaniu osobiście. Wszystko oparte jest oczywiście o usługę Hangouts i tylko pierwszy rok wsparcia technicznego jest w tym momencie darmowy. Każde kolejne 12 miesięcy to wydatek rzędu 250 dolarów.

Zdjęcie: Slashgear.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglehpChrome OSChromebox