Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

Średnie ceny taksówek w Warszawie w porównaniu z innymi stolicami Europy

GU
Grzegorz Ułan
15

Wprawdzie kończy się już okres wakacyjny i czas wzmożonych urlopów, które często spędzamy w różnych krajach europejskich, niemniej wiedza, którą podzielił się z nami właśnie Free Now (dawne myTaxi) jest uniwersalna i przyda się w każdym czasie.

Kursem taksówką z lotniska czy dworca do hotelu zwykle rozpoczynamy swój pobyt w danym mieście, dzięki zestawieniu, które przesłał nam Free Now możemy się dowiedzieć, ile mniej więcej zapłacimy za taki przejazd.

Free Now to platforma do zamawiania taksówek obecna w 100 miastach Europy, więc to dobra baza do wyciągania danych. Po sprawdzeniu przez Free Now cen taksówek w kilku stolicach Europy okazało się, że najtańsze taksówki są w Warszawie i Atenach - 5 euro za kurs 5 km (około 22,00 zł), a najdroższe w Londynie, trzy razy więcej, bo aż 15 euro za 5 km przejazd. Nieznacznie drożej od naszej stolicy jest w Lizbonie czy Dublinie, ale już dwukrotną przebitkę mamy w Madrycie.

Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce:

W pierwszej połowie 2019 roku, prawie 1,5 mln kursów FREE NOW było realizowanych przez naszych użytkowników poza ich krajem zamieszkania. Najpopularniejsze kierunki, wybierane przez polskich pasażerów tego lata, to Hiszpania i Włochy - tam odnotowaliśmy najwięcej zamówień polskich użytkowników naszej aplikacji. Z kolei polskie miasta są najczęściej odwiedzane przez użytkowników pochodzących z Niemiec, Anglii, Irlandii i Włoch. Przewagą zamawiania przejazdów z jednej aplikacji za granicą jest fakt, że pasażer może być pewien co do jakości i opłaty za kurs, gdziekolwiek się znajduje.

Oprócz cen przedstawiciele Free Now podzielili się z nami kilkoma można tak to nazwać - wskazówkami i ciekawostkami odnośnie, co do podróżowania taksówkami w rożnych miastach Europy.

Kolor? W niektórych miastach, obowiązują przepisy nakazujące malowanie taksówek w określonym kolorze. Na przykład w Madrycie jest to kolor biały z czerwonym paskiem na boku samochodów, w Berlinie dominujący kolor to beż, a w Atenach żółty. W Warszawie nie ma takich wymogów prócz obowiązkowych oznaczeń w postaci żółto-czerwonego paska i herbu stolicy.

Najpopularniejszymi markami samochodów są Toyota Prius (Włochy, Hiszpania, Szwecja, Austria, Polska) i Skoda Octavia (Polska, Irlandia, Portugalia, Grecja). Bagaże? W Polsce, Hiszpanii i Włoszech nie zapłacimy za bagaż, który można zmieścić w bagażniku auta, ale już w Portugalii obowiązuje dopłata za niego w wysokości 1,60 euro. Kiedy w Polsce przyjęło się, że obok kierowcy siada się tylko w przypadku, gdy podróżuje więcej osób, to już w Niemczech, mogą tak robić samodzielnie podróżujący pasażerowie.

Jeśli chodzi o spożywanie napojów czy jedzenia, odgórnymi przepisami zabronione to jest w Portugalii i Włoszech, w pozostałych krajach nie ma oficjalnego zakazu, aczkolwiek warto wcześniej zapytać z grzeczności. Z kolei we wszystkich krajach można podróżować z małymi zwierzętami, aczkolwiek kierowcy mogą odmówić takiego kursu, na przykład ze względu na alergię.

Źródło: FREE NOW.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: