Gry

Tomb Raider ma nowego właściciela. Square Enix pozbywa się zachodnich marek

Patryk Koncewicz
Tomb Raider ma nowego właściciela. Square Enix pozbywa się zachodnich marek
0

Gry japońskiego producenta trafiły w ręce szwedzkiego holdingu. Square Enix chce skupić się na nowych przedsięwzięciach związanych z blockchainem

Od pewnego czasu w sieci natknąć można się było na pogłoski dotyczące planów wyprzedaży części znanych produkcji należących do Square Enix. Plotki te stały się faktem. Japoński producent pozbywa się swoich zachodnich developerów na rzecz szwedzkiego przedsiębiorstwa Embracer Group.

Lara Croft i ponad 50 innych pozycji w rękach szwedzkiego holdingu

Grupa Embracer ogłosiła, że warunki przejęcia studiów Crystal Dynamics, Eidos Montreal oraz Square Enix Montreal zostały zaakceptowane przez obie strony. W rezultacie Square Enix traci dostęp do głośnych marek takich jak Deus Ex, Thief i Tomb Raider. Embracer tym samym staje się posiadaczem 124 studiów developerskich z ponad 14 tysiącami pracowników.

Wartość transakcji została wyceniona na 300 milionów dolarów, co według wielu branżowych komentatorów zostało uznane za zaskakująco niską kwotę. Szwedzki holding nabył prawa do ponad 50 pozycji z katalogu japońskiego producenta i zapowiada odświeżenie wielu kultowych marek.

Square Enix chce dostosować się do zmian zachodzących w globalnym środowisku biznesowym, a pozbycie się zachodnich developerów ma być częścią większej alokacji zasobów. Firma planowała wejść w rynek NFT i rozpocząć nowe przedsięwzięcia w dziedzinach takich jak blockchain, na co pozytywnie zareagowali inwestorzy. Już od jakiegoś czasu analitycy Square Enix nie byli zadowoleni z wyników sprzedażowych gier tworzonych przez zachodnie oddziały, relatywnie więc niska cena może być spowodowana chęcią szybkiego pozbycia się nierentownych marek. Embracer natomiast dalej chce inwestować w branżę gamingową i ma ambicję na osiągnięcie pozycji największego europejskiego podmioty w tym segmencie. Przedsiębiorstwo na Square Enix nie ma zamiaru poprzestać, informując o kolejnych przejęciach, które mają nastąpić już niebawem.

Stock image from Depositphotos 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news