Felietony

Springpad bardzo przydatne narzędzie nie tylko do notatek

Grzegorz Marczak
Springpad bardzo przydatne narzędzie nie tylko do notatek
26

Od pewnego czasu szukałem efektywnego narzędzia do zarządzania informacjami i do robienia prostych notatek. Długo walczyłem ze sobą aby przekonać się do Evernote - w końcu to taki sukces i wszyscy tak chwalą ten produkt. Okazało się jednak, że ja nie potrafię, nie umiem czy też podświadomie nie chcę...

Od pewnego czasu szukałem efektywnego narzędzia do zarządzania informacjami i do robienia prostych notatek. Długo walczyłem ze sobą aby przekonać się do Evernote - w końcu to taki sukces i wszyscy tak chwalą ten produkt. Okazało się jednak, że ja nie potrafię, nie umiem czy też podświadomie nie chcę się do tej aplikacji przyzwyczaić (a OCR jest często mało dokładny).

Szukając więc dalej trafiłem na rekomendacje Springpada, wcześniej już ta nazwa obiła mi się o uszy ale nie specjalnie byłem zainteresowany poznaniem możliwości tej usługi. Kiedy jednak przeczytałem, że jest to konkurent dla Evernot, postanowiłem spróbować. Okazało się, że to narzędzie spełnia praktycznie 90% moich potrzeb.

Po kolei więc wymię to do czego planuję używać Springpada i w czym moim zdaniem będzie sprawdzał się bardzo dobrze. Przede wszystkim więc zarządzeni bookmarkami. Wprawdzie nie ma wbudowanego OCR-a jak Evernote ale tak naprawdę nie tego potrzebuje. Mogę szybko dodać do mojej bazy odnośnik do jakiegoś artykułu. Dodaję tagi, opis i już.

Kolejna rzecz to domowa baza wiedzy na temat sprzętu, książek, filmów i czegokolwiek co wymyślimy. Springpad ma kategorię informacji jaką są produkty, możemy do niej dodawać zdjęcia, opis i dodatkowe info. Wszystko robi się bardzo prosto albo dodając nowy rekord z poziomu komputera albo też poprzez telefon (zdjęcia, skanowanie kodów itp).Listy wszelkiego rodzaju, planowanie - innym rodzajem informacji są tak zwane check listy. Natychmiast zrobiłem sobie przestrzeń którą nazwałem wakacje i wrzuciłem listę z rzeczami do zapakowania na wyjazd (utrzymywanymi do tej pory w excelu). W bookmarkach dodałem wszelkie informacje o miejscu do którego wyjeżdżam a w zadaniach dodatkowe rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. Mam też coś w rodzaju tablicy na której możemy umieszczać elementy takie jak "żółte karteczki", zdjęcia, mapy i dzięki temu robić plan wycieczki. Oczywiście wakacje to tylko przykład grupy informacji.


Przykład wykorzystania tablicy do planowania posiłków (dieta?)


Nie wspominam o klasycznych notatkach bo to raczej oczywiste. Tak samo jak o możliwości współdzielenia bazy wiedzy z znajomymi, podglądzie do publicznego notatnika i wielu innych pomniejszych funkcjach.

To co tak naprawdę podoba mi się w Springpad to, że możemy tworzyć wiele baz wiedzy i są one przejrzyście od siebie odseparowane a jednocześnie mamy możliwość (jeśli chcemy) przeglądania wszystkich zapisów jednocześnie. Na koniec warto też pochwalić autorów aplikacji za świetnego bloga w którym pokazują bardzo inspirujące przykłady wykorzystania ich usługi.
Zachęcam do skorzystania i pobawienia się Springpad - naprawdę można z tego narzędzia wycisnąć całkiem sporo. Wszystko jest tylko kwestią własnych chęci i odrobiny dyscypliny.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

kevin roseEvernote