Intel

Łatki Spectre / Meltdown to seria paskudnych porażek

Jakub Szczęsny
Łatki Spectre / Meltdown to seria paskudnych porażek
27

Producenci procesorów, a na ich czele niezbyt szczęśliwy ostatni Intel mają sporo kłopotów z dostarczeniem łatek dla swoich produktów. Udaje się co prawda naprawić poważne błędy bezpieczeństwa Spectre / Meltdown, ale przy okazji psują się inne rzeczy. Niektórzy użytkownicy procesorów od Intela narzekają na to, że ich maszyny co jakiś czas borykają się z błędami kończącymi się przymusowym restartem.

Jak wynika z obserwacji prowadzonych przez Intela, tymi niedogodnościami są trapieni głównie ci użytkownicy, których maszyny pracują z procesorami z serii Haswell oraz Broadwell. Co więcej, problemy dotyczą zarówno serwerów, jak i użytkowników domo0wych. Główny manager Intela w wydziale Data Center Group - Navin Shenoya, wyjaśnia że aktualnie trwają prace nad zidentyfikowaniem przyczyny i dostarczeniem kolejnych poprawek. Prawdopodobnie użytkownicy różnych platform muszą liczyć się z występowaniem takich niedogodności - w niedługim czasie powinna się pojawić odpowiednia łatka w tzw. mikrokodzie.

Nie tylko Intel ma problemy. AMD również zaliczyło wpadki przy łataniu procesorów

Jak się okazuje, również AMD ma niemałe problemy z błędami Meltdown / Spectre. Wcześniej w tym tygodniu donoszono o masowych BSOD-ach po zainstalowaniu aktualizacji zaadresowanych wspomnianym wyżej błędom. Na szczęście, niedogodności dotyczyły głównie tych użytkowników, którzy pracują na procesorach Operton, Athlon oraz AMD Turion X2 Ultra.

Intel wyjaśnia, które procesory najbardziej zwolnią w wyniku wdrożenia poprawek

Wcześniej Microsoft opublikował bardzo lakoniczne, ogólnikowe informacje na temat spodziewanych spadków wydajności. Intel natomiast skonstruował na tę okazję tabelę, w której doskonale widać, jak bardzo należy obawiać się możliwych strat. Okazuje się, że największych szkód mogą się spodziewać ci użytkownicy, którzy korzystają ze starszych generacji procesorów. W przypadku Kaby Lake będzie to około 5%, jednak starsze rodziny mogą zaskoczyć wysokimi, dwucyfrowymi spadkami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu