Microsoft

Spartan czyli nowa przeglądarka od Microsoftu to prawda!

Grzegorz Marczak
Spartan czyli nowa przeglądarka od Microsoftu to prawda!
21

Microsoft podczas konferencji potwierdził, że w Windows 10 zobaczymy nową przeglądarkę o nazwie Spartan Project Spartan (to nazwa kodowa). Wyposażona zostanie ona w zupełnie nowy silnik renderowania stron oraz oczywiście specjalny interfejs. Najpierw trafi on na desktopy – użytkownicy smartfonów...

Microsoft podczas konferencji potwierdził, że w Windows 10 zobaczymy nową przeglądarkę o nazwie Spartan

Project Spartan (to nazwa kodowa). Wyposażona zostanie ona w zupełnie nowy silnik renderowania stron oraz oczywiście specjalny interfejs. Najpierw trafi on na desktopy – użytkownicy smartfonów poczekają trochę dłużej.

Spartan ma pozwalać na rozsuwanie paska z kartami i podglądanie miniaturek stron (było w Operze), a także dysponować zintegrowany panel tworzenia notatek. Możemy sobie rysować po stronach, dodawać chmurki, dymki, karykaturki i komentarze (te ostatnie działają zupełnie tak jak mechanizm recenzowania w Office). Potem taką grafikę będzie można w prosty sposób udostępnić dalej za pomocą znanego z ósemki panelu udostępniania lub sobie zapisać.

Przeglądarka otrzyma też Read Mode, a więc szybkie czyszczenie artykułów na stron www ze wszelkich dodatków. Ma on być zintegrowany z listą artykułów – aplikacją, która już była w ósemce – gdzie będziemy je zapisywać niczym w Pocket do późniejszego odczytywania offline.

Dopełnieniem tego wszystkiego ma być wbudowana Cortana. Będzie ona widoczna w pasku adresu. Wpisując pogodę, bez wciskania Enter otrzymamy podpowiedź w postaci prognozy. To samo tyczy się bardziej osobistych informacji oraz rekomendacji – otrzymujemy prawdziwie spersonalizowaną wyszukiwarkę. Mało tego, Cortana ma potrafić dostarczać kontekstowe informacje dla treści na stronach www. Jeśli zaznaczymy jakąś potrawę i zapytamy o nią asystentkę, otrzymamy informacje o składnikach. I to jest fenomenalne!

Pytanie co z IE? Czy przeżyje konfrontacje z Spartanem. Nie wydaje mi się aby Microsoft chciał pod swoimi skrzydłami rozwijać dwa konkurencyjne produkty. Wiadomo przecież, że cała uwaga w takiej sytuacji zawsze skupi się tyko na jednym z nich.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu