SpaceX

SpaceX szykuje dzisiaj swój 100. start, rekordowy też pod innym względem

Kamil Pieczonka
SpaceX szykuje dzisiaj swój 100. start, rekordowy też pod innym względem
3

Choć mogłoby się wydawać, że SpaceX, które wyrasta na lidera w transporcie kosmicznym, obecny jest z nami od wielu lat, to tak naprawdę pierwszy udany lot Falcona 1 miał miejsce zaledwie w 2008 roku. Dzisiaj mamy szansę na obserwowanie historycznego, 100. startu rakiety tej firmy.

100. lot to 11. misja Starlink

Dzisiejszy lot będzie wyjątkowy z kilku względów. Po pierwsze jak już wspominałem będzie to setny lot zorganizowany przez SpaceX. W swojej stosunkowo krótkiej historii firma zaliczyła 5 startów rakiety Falcon 1, 3 starty Falcona Heavy oraz 91 startów Falcona 9. Dzisiejszy lot będzie 92. lotem Falcona 9 i w sumie 100. lotem w całej historii firmy. Ta historia rozpoczęła się w 2006 roku od nieudanego startu Falcona 1. Falcon 9 poleciał dopiero w 2010 roku, a pierwszy lot używanego boostera miał miejsce zaledwie w 2017 roku. Tak wynika ze statystyk strony SpaceXStats, na której można znaleźć wiele innych ciekawych informacji.

Ponowne wykorzystanie pierwszego członu rakiety to niewątpliwie ogromne osiągnięcie Elona Muska, który od początku miał bardzo jasną wizję. Nikt poza nim nie sądził, że będzie to możliwe, a teraz dzięki temu SpaceX jest praktycznie bezkonkurencyjne cenowo. Przekłada się to na liczbę lotów i kontraktów, które zdobywa firma. Jeśli w tym roku wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Falcon 9 może odbyć nawet 25 misji, poprawiając rekordowy wynik z 2018 roku (21 misji, w tym jedna Falcona Heavy).

Spory w tym udział ma budowa konstelacji Starlink, która też jest pomysłem SpaceX i wymaga wysłania na orbitę tysięcy satelitów. Dzisiejszy jubileuszowy lot wyniesie na orbitę już 11. pakiet urządzeń Starlink, tym razem w liczbie 58. Dodatkowo znajdzie się tam też 3 satelity systemu SkySat. Dzięki ponownemu wykorzystaniu pierwszego stopnia rakiety nośnej (tzw. boostera) koszt lotu można bardzo mocno ograniczyć. Wedle szacunków, standardowy koszt lotu Falcona 9 z nowym boosterem to 62 miliony USD, wykorzystanie używanego pierwszego członu obniża tą cenę o bagatela 46,5 miliona USD.

Falcon 9 B1049 poleci już 6. raz

I tak dochodzimy do kolejnego wyjątkowego wydarzenia, które będzie miało miejsce dzisiaj. Booster oznaczony numerem B1049 poleci już 6. raz, to pierwsza taka sytuacja w historii. Jego pierwszy lot miał miejsce niespełna 2 lata temu, 10 września 2018 roku w czasie misji Telstar-18. Od tego czasu odbył 4 kolejne starty i co ważniejsze, 4 kolejne lądowania zakończone pełnym sukcesem. Elon Musk zapowiadał, że Falcon 9 w wersji Block 5 będzie w stanie zaliczyć nawet 10 lotów bez znacznych napraw, a docelowo nawet 100, więc wygląda na to, że przed tą konkretną rakietą jeszcze sporo pracy ;-).

Start misji Starlink 11 planowany jest dzisiaj o godzinie 16:31 czasu polskiego. Transmisję możecie oczywiście śledzić online.

Aktualizacja: 18.08.2020, 16:40:

Booster B1049 po raz szósty z sukcesem wystartował i wylądował, wyznaczając w ten sposób nowy rekord SpaceX. Cała misja Starlink jak do tej pory przebiega zgodnie z oczekiwaniami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu