Sony

Sony pokazało jak rozebrać PS5, dysk SSD można dołożyć samodzielnie

Kamil Pieczonka
Sony pokazało jak rozebrać PS5, dysk SSD można dołożyć samodzielnie
47

Do premiery nowych konsol zostało już nieco ponad miesiąc. Sony wreszcie zaczyna nieco bardziej otwarcie mówić o PS5, swoje egzemplarze dostali wybrani twórcy w Japonii, a teraz pokazano film, w którym szef działu Hardware Engineering and Operation - Masayasu Ito rozbiera konsolę na części pierwsze.

PlayStation 5 rozebrane na części pierwsze

Sony dosyć mocno wyszło przed szereg, bo nie przypominam sobie aby do tej pory jakiś producent tego typu sprzętu przygotował dokładne wideo z rozbiórki swojego produktu. Pan Masayasu Ito wyprzedził iFixit i samodzielnie "rozbroił" całą konsolę opowiadając nam przy okazji co przyświecało inżynierom Sony podczas jej projektowania. Prace nad koncepcją obudowy PS5 zaczęły się w 2015 roku, czyli praktycznie 5 lat temu. W tym czasie przetestowano wiele projektów, po to aby nowa konsola była wydajna, cicha i ładna.

PlayStation 5 w odróżnieniu od Xbox Series X będzie można używać w dwóch pozycjach, pionowej oraz poziomej. W obu przypadkach korzystamy z tej samej podstawy, ale nieco inaczej zamontowanej. Boczne panele montowane są tylko na zatrzaski, co sprawia, że bardzo łatwo będzie można je wymienić, a podejrzewam, że z czasem pojawi się wiele indywidualnych projektów, które nadadzą konsoli bardziej osobistego wyglądu. Poza tym wygląda na to, że bez utraty gwarancji można dostać się do slotu na dysk SSD NVMe M.2, którym można rozszerzyć wbudowaną pamięć. To dobra wiadomość, bo możemy to zrobić samodzielnie i wybrać tańszy dysk, w Xbox Series X skazani jesteśmy na dosyć drogie karty rozszerzeń.

PlayStation 5 - system chłodzenia

Za chłodzenie głównych komponentów konsoli odpowiada ogromny radiator z rurkami cieplnymi i komorą parową, który chłodzony jest przez sporą turbinę o średnicy 120 mm i grubości 45 mm, która zasysa powietrze z obu stron konsoli, a wypycha je przez otwory z tyłu obudowy. Taka konstrukcja ma pozytywnie wpłynąć na temperatury i głośność. Procesor AMD Zen2 oraz układ graficzny RDNA2 zintegrowane są w jednym fizycznym rdzeniu, a wokół nich umieszczono 16 GB pamięci GDDR6. Nieco wyżej po prawej stronie znajduje się kontroler dysku SSD oraz kości pamięci o sumarycznej pojemności 825 GB. PlayStation 5 ma też wbudowane WiFi 6, Bluetooth 5.1, a zasilacz ma moc 350 W, co daje pewien pogląd na to ile prądu może pobierać konsola.

Całe wideo możecie obejrzeć poniżej. Niestety Pan Masayasu mówi po japońsku, ale dostępne są między innymi angielskie napisy :-)

źródło: Sony

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu