Fotografia

Sony prezentuje Sony SLT-A77 II - propozycja dla fanów błyskawicznie ustawianej ostrości

Jan Rybczyński
Sony prezentuje Sony SLT-A77 II - propozycja dla fanów błyskawicznie ustawianej ostrości
2

Przy okazji finału konkursu Sony World Photography Awards odbywającego się w Londynie, japoński producent pokazał również nowy sprzęt jakim jest aparat Sony SLT-A77 II. Jest to druga, udoskonalona wersja modelu A77. Wygląd zewnętrzny pozostał podobny, jednak kiedy zajrzeć do środka, okazuje się, że...

Przy okazji finału konkursu Sony World Photography Awards odbywającego się w Londynie, japoński producent pokazał również nowy sprzęt jakim jest aparat Sony SLT-A77 II. Jest to druga, udoskonalona wersja modelu A77. Wygląd zewnętrzny pozostał podobny, jednak kiedy zajrzeć do środka, okazuje się, że zmieniło się całkiem sporo.

Sony pokazało ostatnio sporo bezlusterkowców, z a6000 na czele, którego recenzja na AntyWeb lada dzień, jednak najwyraźniej o lustrzankach nie zapomniało. A77 II ma być lustrzanką z matrycą APS-C z górnej półki. Solidny korpus z uszczelnieniami tylko utwierdza w tym przekonaniu. Miałem okazję wziąć do ręki ten aparat i sprawia wrażenie solidnego sprzętu przeznaczonego do bezlitosnej eksploatacji. Ciekawie rozwiązany został odchylany ekran, który odchyla się niemal we wszystkich możliwych kierunkach. Najważniejsze jest jednak działanie.

Dla osób potrzebujących błyskawicznego autofokusa

Najważniejszą zmianą w stosunku do A77 pierwszej generacji jest system autofokusa i związanych z nim funkcji i ustawień. Liczba punktów ustawiania ostrości polegających na detekcji fazy wzrosła z 19 do aż 79, z czego 15 z nich to czujniki krzyżowe. Sony twierdzi, że to największa liczba punktów autofokusa w lustrzankach z wymienną optyką. Trzeba też przyznać, że jest on piekielnie szybki. Ciężko wyrokować w trakcie 15 minut z aparatem w ręku, ale z pewnością był to najszybszy autofokus z jakim miałem do czynienia. Nawet w trybie pojedynczego zdjęcia, bez śledzenia ostrości, wycelowanie i zrobienie zdjęcia, nawet przy gwałtownym zmianie z planu bliskiego na odległy, odbywa się bez odczuwalnego opóźnienia. Tak jakby włączony był tryb manualnej ostrości i aparat bez zastanowienia wyzwalał migawkę. Na mnie zrobiło to duże wrażenie. Sfotografowanie osoby szybko zbliżającej się w stronę aparatu, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, sprawia wrażenie równie łatwego, jak gdyby fotografowało się nieruchomą osobę. Oczywiście w dłuższych testach musiałbym jeszcze sprawdzić na ile trafne jest takie ustawianie ostrości.

Na tym jednak nie koniec. Jest cały szereg ustawień dotyczących ostrości. Można w korpusie określić w jakim zakresie ma funkcjonować autofokus - na przedmioty w jakiej odległości od aparatu ma ostrzyć, a jaki zakres ma ignorować. Oznacza to, że można uniknąć przypadkowego przestawienia ostrości na obiekt nie będący w polu naszego zainteresowania. Ustawienie działa z każdym obiektywem. Na 5 stopniowej skali można regulować jak bardzo długotrwałe ma być śledzenie poruszającego się obiektu, innymi słowy, jak łatwo (lub wręcz przeciwnie) ma przełączyć śledzenie na obiekt, który dopiero pojawił się w kadrze. Jest także funkcja automatycznego ustawiania ostrości na oczy, a także możliwość ustawienia priorytetu pomiędzy możliwie szybkim wyzwoleniem migawki, a możliwe dokładnym potwierdzeniem ostrości przed jej wyzwoleniem.

Nowsza wersja A77 II, podobnie jak starszy model, potrafi robić serię zdjęć z prędkością 12 klatek na sekundę, ale znacząco wzrosła liczba zdjęć w serii - z ledwo 13 do 60 zdjęć w pełnej rozdzielczości. Mówiąc krótko, sprzęt wydaje się stworzony dla fotografów sportowych i przyrodniczych, którzy pragną złapać dynamiczny ruch w kadrze.

Co równie istotne, zastosowana technologia w postaci przepuszczalnego lustra (Translucent Mirror) pozwala na kontynuowanie ustawiania ostrości podczas fotografowania, gdy w tradycyjnych lustrzankach lustro musi zostać podniesione. Dzięki czemu można zaprząc szybki autofokus polegający na detekcji fazy do pracy również podczas nagrywania wideo.

Inne usprawnienia godne uwagi

Chociaż autofokus wydaje się najistotniejszy, nie jest jedyną nową cechą A77 II. Wyświetlacz zyskał wyższą rozdzielczość 1 228 000 punktów, na kółku programów pojawiły się trzy dodatkowe miejsca na zapamiętanie ustawień użytkownika, na korpusie znajduje się 11 konfigurowalnych przycisków, a w sumie bez wchodzenia do menu dostępnych jest 53 funkcji.

Podczas nagrywania wideo można ustawić szybkość działania automatycznego ustawiania ostrości w trzech zakresach, pojawiła się zebra, monitorowanie sygnału audio dla dwóch osobnych kanałów oraz niekompresowane wyjście HDMI.

Dodane została także funkcja WiFi z NFC, która umożliwia zarówno błyskawiczne przesłanie zdjęć do telefonu, jak również wyświetlenie ich na telewizorze czy zdalne sterowanie.

Niestety cena nowej A77 II nie jest jeszcze znana. Poniżej table ze specyfikacją:

α77 II: dane techniczne

 

Najważniejsze cechy ILCA-77M2
Typ Aparat cyfrowy z wbudowaną lampą błyskową i wymiennymi obiektywami
Współpraca z obiektywami Obiektywy Sony z mocowaniem A, sprawdzone działanie z obiektywami Minolta i Konica Minolta
Przetwor­nik obrazu Typ APS-C (23,5 x 15,6 mm), Exmor CMOS z filtrami barw podstawowych, rozdzielczość efektywna około 24,3 megapiksela
Liczba pikseli (efektywnie) Około 24,3 megapiksela
Procesor Procesor obrazu BIONZ X™
Tryby jakości obrazu RAW, RAW + JPEG, JPEG Extra Fine, JPEG Fine, JPEG Standard
System nastawia­nia ostrości Typ Autofokus z detekcją fazy TTL
Pola ostrości 79 pól (15 pól krzyżowych) z centralnym czujnikiem F2,8
Zakres czułości -2 EV do 18 EV (przy odpowiedniku ISO 100)
Strefa wyznaczania ostrości Szeroka, strefa, punktowa z wyborem czujnika, rozszerzana punktowa z wyborem czujnika, śledzenie ostrości (szerokie, strefa, środek, punktowe z wyborem czujnika, rozszerzane punktowe z wyborem czujnika)
Tryby AF Pojedynczy (AF-S), ciągły (AF-C), automatyczny (AF-A), DMF (bezpośrednia ręczna regulacja ostrości)
Zapis Szybkość (maksymalna, w przybliżeniu) Tryb priorytetu zdjęć seryjnych: maksymalnie 12 klatek na sekundę
Zdjęcia seryjne w trybie Hi: maksymalnie 8 klatek na sekundę
Zdjęcia seryjne w trybie Lo: maksymalnie 3 klatki na sekundę
Liczba rejestrowanych klatek* (w przybliże­niu) [Tryb priorytetu zdjęć seryjnych] Extra fine: 53 obrazy, Fine: 60 obrazów, Standard: 64 obrazy, RAW + JPEG: 25 obrazów, RAW: 26 obrazów
[Zdjęcia seryjne] Extra fine: 56 obrazów, Fine: 75 obrazów, Standard: 93 obrazy, RAW + JPEG: 26 obrazów, RAW: 28 obrazów
Zakres czułości ISO Fotografie: ISO 100 – 25 600 (co 1/3 EV), (wartości od ISO 50 wzwyż można nastawiać jako rozszerzony zakres ISO)

Automatyczny: ISO 100 – 25 600, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy

Film: odpowiednik ISO 100 – 12 800 (co 1/3 EV)

Automatyczny: ISO 100 – 12 800, możliwość wyboru górnej/dolnej granicy

Nagrywanie filmów HD Format zapisu: AVCHD 2.0 / MP4

Kompresja filmu: AVCHD: MPEG-4 AVC (H.264)

MP4: MPEG-4 AVC/H.264

Wizjer elektroniczny Wizjer elektroniczny XGA OLED 1,3 cm (0,5") o efektywnej rozdzielczości 2 359 296 punktów, pokrycie 100% kadru, 5 trybów wyświetlania i tryby wyświetlania siatki linii.
Wyświetlacz LCD 7,5 cm (3,0"), panoramiczny TFT z technologią WhiteMagic. Kąt nachylenia: 150° w górę i 180° w dół. Kąt obrotu: 180° zgodnie z ruchem wskazówek zegara i 90° przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
System ochrony przed kurzem Powłoka antystatyczna na przetworniku obrazu i mechanizm przemieszczania przetwornika obrazu
Tryby ekspozycji Automatyczny (inteligentna automatyka/lepsza automatyka), wybór sceny, panorama, priorytet zdjęć seryjnych, film (P/A/S/M) / zaprogramowana automatyka ekspozycji, preselekcja przysłony, preselekcja czasu ekspozycji, ręczny, MR (pamięć ustawień 1/2/3)
System pomiaru ekspozycji Pomiar z wykorzystaniem 1200 stref
Czas otwarcia migawki Fotografie: od 1/8000 do 30 s i B;

Filmy: 1/8000 do 1/4 (co 1/3 EV), do 1/60 w trybie AUTO (do 1/30 w trybie automatycznego wydłużania czasu otwarcia migawki)

Bracketing ekspozycji Ciągły/pojedynczy, z krokiem 1/3 EV, 1/2 EV, 2/3 EV, 1,0 EV, 2,0 EV, 3,0 EV, 3 klatki lub 5 klatek
Nośniki Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, karta pamięci SD, karta pamięci SDHC (zgodna z UHS-I), karta pamięci SDXC (zgodna z UHS-I)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

lustrzanka