Sony

Nowe telewizory Bravia - Sony stawia na OLED i Dolby Vision

Konrad Kozłowski
Nowe telewizory Bravia - Sony stawia na OLED i Dolby Vision
12

Sony, jak zawsze, z impetem wkracza w nowy rok. Konferencja podczas targów CES nie pozostawia złudzeń - Japończycy stają się elastyczni, czego najlepszym dowodem jest flagowy model telewizora na 2017 - XBR-A1E Bravia - z panelem OLED i wspierający Dolby Vision.

Wydarzenie było więc niejako potwierdzeniem nadchodzących zmian - do tej pory Sony opierało się o ekrany LCD i to naprawdę ważna decyzja. Równie ważna co pojawienie się wsparcia dla drugiego ze standardów technologii HDR (High Dynamic Range), czyli Dolby Vision. Model XBR-A1E Bravia 4K OLED TV to przede wszystkim nowa jakość obrazu, obecność procesora X1 EXtreme (także w serii Z1), nowy system dźwięku oraz odświeżony wygląd.

Matryca OLED wykorzystana w serii A1 zawiera ponad 8 milionów samorzutnie świecących pikseli. Niezrównana czerń, wierna kolorystyka, krystalicznie czysty obraz i praktycznie nieograniczony kąt widzenia owocują znacznie bogatszymi doznaniami wizualnymi. Kontrolę nad tą ogromną liczbą pikseli sprawuje procesor X1 Extreme, rozszerzający możliwości matrycy OLED, by zapewnić obraz 4K HDR o znakomitej jakości.

Wspominany system dźwięku określany jest nazwą Sony Acoustic Surface, który umożliwia emitowanie dźwięku wprost z ekranu. W efekcie konstrukcja telewizora jest nietuzinkowa - pozbyto się podstawy urządzenia, gdzie najczęściej umieszczane są głośniki.

Sony nie rezygnuje z dokonanego wcześniej wyboru - Android TV pozostaje podstawową platformą dla telewizorów tego producenta, co oznacza oczywiście wygodny dostęp do zawartości sklepu Google Play z grami i aplikacjami, a także bezpośrednie wsparcie dla Chromecasta. Odświeżenia doczekały się także modele XE94 i XE93, które również obsługują HDR Dolby Vision oraz wyposażone zostały w procesor 4K HDR X1 Extreme.

Do pary z nowymi TV Sony zaprezentowało także odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD UBP-X800 oraz głośnik w formie listwy z systemem Dolby Atmos HT-ST5000 oferujący efekt dźwięku 3D. Warto także wspomnieć o amplitunerze wielokanałowym STR-DN1080 obsługującym format DTS:X. Wszystkie trzy wymienione urządzenia trafią do spzedaży wiosną tego roku.

Na sam koniec pozostawiłem kąsek w postaci projektora VPL-VZ1000ES. Sprzęt oferuje rozdzielczość 4K i wspiera HDR. Wyświetla obraz o przekątnej 100 cali z odległości zaledwie 15 cm od ściany. Oznacza to, że przekątna obrazu wynosi 254 cm przy proporcjach 16:9. Nowy model w stosunku do poprzednika jest mniejszy o 40%, a Sony zapowiada, że i cena będzie znacząco niższa. Projektor do kina domowego pojawi się na rynku w kwietniu 2017.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SonyOLEDCES2017