Technologie

Qualcomm detronizujący Apple. Ależ to jest piękna perspektywa

Jakub Szczęsny
Qualcomm detronizujący Apple. Ależ to jest piękna perspektywa
26

Kirin 980 oraz Apple A12 Bionic zdetronizowane... jeszcze nie absolutnie oficjalnie, ale jest na to spora szansa. Rynek smartfonowy (i nie tylko) z nadzieją spogląda na poczynania Qualcomma, który wkrótce ma pokazać układ Snapdragon 8150. Jeżeli wierzyć informacjom, które pojawiły się w AnTuTu, znany wytwórca serc urządzeń mobilnych nie tylko zbliży się wydajnością do produktu Apple, ale i go pobije.

Od pewnego czasu układy Apple są nie tylko doskonale skrojone na potrzeby smartfonów od tego producenta. Raz po raz okazuje się także, że są one naprawdę wydajne - zazwyczaj bijąc na głowę propozycje konkurentów. Apple A12 Bionic zawarty w nowym iPhone Xs może pochwalić się naprawdę dobrym wynikiem w benchmarku AnTuTu (353 210 punktów). Za nim, dosyć daleko znajduje się Kirin 980 z 272 913 punktami. Natomiast Snapdragon 8150, dumnie zapowiadany od dłuższego czasu układ Qualcomma miał "wykręcić" w benchmarku aż 363 292 punktów na nieznanym urządzeniu.

Nie jest to ogromna różnica w stosunku do produktu Apple, aczkolwiek jest to bardzo znamienna informacja - Apple nie ma monopolu na tworzenie ultrawydajnych rozwiązań. Oczywiście, o ile ten wynik jest absolutnie prawdziwy - bo tego niestety nie da się ustalić.

Pewną wskazówką co do prawdziwości tego wyniku może być fakt, iż poznaliśmy oprócz tego możliwy układ rdzeni w procesorze. Snapdragon 8150 ma korzystać z bardzo nietypowej konfiguracji wskazującej na: 1 rdzeń wysokiej wydajności, 3 rdzenie średniej wydajności oraz 4 najsłabsze, ale jednocześnie najbardziej oszczędne w kontekście wykorzystania energii z akumulatora. Dokładniej - najmocniejszy rdzeń to Cortex A76 taktowany zegarem o częstotliwości 2,84 GHz. Trzy średnie to również Cortex A76, tyle że taktowany zegarem 2,4 GHz. Najsłabszy, ale przyjazny dla baterii kwartet to Corteksy A55 @ 1,78 GHz. Niezłe wyniki układ zanotował także w kontekście możliwości graficznych: 156 328 punktów to właściwie 20 procent więcej wydajności niż w Adreno 630 obecnym w Snapdragonie 845.

Dla użytkowników systemu Android to świetna wiadomość. Ale... nie tylko dla nich

W ostatnim czasie pojawiło się sporo doniesień między innymi na temat Microsoftu, który prawdopodobnie nie porzucił projektu Andromeda i cały czas pracuje nad wprowadzeniem na rynek czegoś na wzór "Surface Phone'a". Jeżeli gigant zdecyduje się na urzeczywistnienie tej idei w najbliższym czasie, z pewnością sięgnie po układ Qualcomm Snapdragon 8150, który będzie oferował naprawdę dobrą wydajność - a spodziewamy się, że Microsoft sięgnie po ARM-owego Windows 10, który słabo radził sobie na poprzednich procesorach producenta.

To także dobra wiadomość dla producentów ARM-owych komputerów, których zaczyna powoli przybywać na rynku. Nie można nie wspomnieć o użytkownikach Androida, którzy we flagowcach będą mogli liczyć na jeszcze lepsze osiągi - a jak wiadomo, nie optymalizacja, a zwyczajna, prosta wydajność układu często przesądza o ogólnym komforcie korzystania z konkretnego sprzętu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu