Kirin 980 oraz Apple A12 Bionic zdetronizowane... jeszcze nie absolutnie oficjalnie, ale jest na to spora szansa. Rynek smartfonowy (i nie tylko) z nadzieją spogląda na poczynania Qualcomma, który wkrótce ma pokazać układ Snapdragon 8150. Jeżeli wierzyć informacjom, które pojawiły się w AnTuTu, znany wytwórca serc urządzeń mobilnych nie tylko zbliży się wydajnością do produktu Apple, ale i go pobije.
Od pewnego czasu układy Apple są nie tylko doskonale skrojone na potrzeby smartfonów od tego producenta. Raz po raz okazuje się także, że są one naprawdę wydajne - zazwyczaj bijąc na głowę propozycje konkurentów. Apple A12 Bionic zawarty w nowym iPhone Xs może pochwalić się naprawdę dobrym wynikiem w benchmarku AnTuTu (353 210 punktów). Za nim, dosyć daleko znajduje się Kirin 980 z 272 913 punktami. Natomiast Snapdragon 8150, dumnie zapowiadany od dłuższego czasu układ Qualcomma miał "wykręcić" w benchmarku aż 363 292 punktów na nieznanym urządzeniu.
Nie jest to ogromna różnica w stosunku do produktu Apple, aczkolwiek jest to bardzo znamienna informacja - Apple nie ma monopolu na tworzenie ultrawydajnych rozwiązań. Oczywiście, o ile ten wynik jest absolutnie prawdziwy - bo tego niestety nie da się ustalić.
Pewną wskazówką co do prawdziwości tego wyniku może być fakt, iż poznaliśmy oprócz tego możliwy układ rdzeni w procesorze. Snapdragon 8150 ma korzystać z bardzo nietypowej konfiguracji wskazującej na: 1 rdzeń wysokiej wydajności, 3 rdzenie średniej wydajności oraz 4 najsłabsze, ale jednocześnie najbardziej oszczędne w kontekście wykorzystania energii z akumulatora. Dokładniej - najmocniejszy rdzeń to Cortex A76 taktowany zegarem o częstotliwości 2,84 GHz. Trzy średnie to również Cortex A76, tyle że taktowany zegarem 2,4 GHz. Najsłabszy, ale przyjazny dla baterii kwartet to Corteksy A55 @ 1,78 GHz. Niezłe wyniki układ zanotował także w kontekście możliwości graficznych: 156 328 punktów to właściwie 20 procent więcej wydajności niż w Adreno 630 obecnym w Snapdragonie 845.
Dla użytkowników systemu Android to świetna wiadomość. Ale... nie tylko dla nich
W ostatnim czasie pojawiło się sporo doniesień między innymi na temat Microsoftu, który prawdopodobnie nie porzucił projektu Andromeda i cały czas pracuje nad wprowadzeniem na rynek czegoś na wzór "Surface Phone'a". Jeżeli gigant zdecyduje się na urzeczywistnienie tej idei w najbliższym czasie, z pewnością sięgnie po układ Qualcomm Snapdragon 8150, który będzie oferował naprawdę dobrą wydajność - a spodziewamy się, że Microsoft sięgnie po ARM-owego Windows 10, który słabo radził sobie na poprzednich procesorach producenta.
To także dobra wiadomość dla producentów ARM-owych komputerów, których zaczyna powoli przybywać na rynku. Nie można nie wspomnieć o użytkownikach Androida, którzy we flagowcach będą mogli liczyć na jeszcze lepsze osiągi - a jak wiadomo, nie optymalizacja, a zwyczajna, prosta wydajność układu często przesądza o ogólnym komforcie korzystania z konkretnego sprzętu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu