Apple

Smoczy pakiet: głosowe notatki i wyszukiwanie, czyli Dragon na iOSa

Kamil Mizera
Smoczy pakiet: głosowe notatki i wyszukiwanie, czyli Dragon na iOSa
Reklama

Jak po burzy przychodzi spokój, tak po kilku miesiącach od pojawienia się Siri nastała wokół tego dodatku medialna cisza, zmącona zaledwie na chwilę p...


Jak po burzy przychodzi spokój, tak po kilku miesiącach od pojawienia się Siri nastała wokół tego dodatku medialna cisza, zmącona zaledwie na chwilę przez dodanie japońskiego, jako obsługiwanego języka. Nie znaczy to jednak, że ucichło wokół idei kontrolowania urządzeń za pomocą głosu, głosowego wyszukiwania, głosowego dyktowania i generalnie wszystkiego, co wymaga pracy naszych strun głosowych, a nie wymaga pracy naszych palców. Aplikacje umożliwiające chociaż jedną z tych czynności cieszą się sporą popularnością. Dlatego dzisiaj chciałbym Wam przedstawić „smoczą rodzinę” darmowych aplikacji z tej kategorii.

Reklama

Dragon Dictation i Dragon Search to dwie aplikacje od Nuance Communications, które pozwalają na zastąpienie wirtualnej klawiatury naszym głosem. Zacznijmy od tej pierwszej. Dzięki Dragon Dictation możemy tworzyć głosowe notatki, które następnie możemy edytować i się nimi dzielić, a wszystko to w języku polskim. Aplikacja nie ma większych problemów ze zrozumieniem polskiego, wystarczy mówić w miarę wyraźnie. Szczerze powiedziawszy, to byłem nawet dość zaskoczony, że tak dobrze radzi sobie z naszym językiem. Oczywiście nie zawsze i nie wszystko uda jej się zrozumieć, ale mamy możliwość poprawienia słów, które zostały źle „odsłuchane”. Możemy to zrobić zarówno za pomocą ponownego ich powtórzenia lub przy pomocy normalnej klawiatury. Oprócz tego, po zaznaczeniu danego słowa możemy je usunąć z ciągu zdań, albo wybrać jedno z zaproponowanych słów zastępczych. Gdy sporządzimy naszą notatkę możemy ją wysłać w formie smsa, maila lub po prostu skopiować i wkleić gdzie nam się podoba. Możemy także wysłać ją na Twittera lub Facebooka.




 

Sam program działa mi bez większych zarzutów, czasami dłużej mu schodzi połączenie się z serwerami. Nie jest też obładowany dużą ilością funkcji, co jest zarówno atutem, jak i pewną jego wadą – brakuje mi na przykład synchronizacji z jednym z istniejących notatników, chociażby nawet z tym natywnie instalowanym na iOSie.

Dragon Dictation ogranicza się tylko do sporządzania notatek, ale firma uraczyła użytkowników iOSa również inną aplikacją: Dragon Search. Dzięki tej aplikacji możemy za pomocą głosu przeszukiwać internet.  Do dyspozycji mamy dwie podstawowe wyszukiwarki – Google i Yahoo. Ale raz wypowiedziane hasło możemy szukać również na YouTubie, Twitterze czy Wikipedii. Oprócz tego program tworzy historię naszego wyszukiwania, więc możemy szybko wrócić do już raz użytego hasła lub je po prostu usunąć.



 

Dragon Search to całkiem niezłe uzupełnienie dla Dragon Dictation, ale należy pamiętać, że jest to osobny program i nie ma żadnej formy synchronizacji między tymi dwoma aplikacjami, a szkoda. Poza tym wydaje mi się, że Search nieco gorzej się sprawuje od Dictation i jest mniej stabilny.

Podsumowując, muszę przyznać, że jestem dość pozytywnie zaskoczony tymi dwoma aplikacjami. Nie są to potężne narzędzia, które pozwolą nam za pomocą głosu zarządzać naszym telefonem, ale proste aplikacje mające spełniać określone funkcje i nic poza tym. Osobiście o ile z Search korzystam niezwykle rzadko, o tyle z Dictation coraz częściej. Sprawdza się całkiem nieźle w przypadku krótkich maili lub dłuższych smsów. Można mieć różne zastrzeżenia do tych dwóch aplikacji, ale pamiętajmy, że są to produkty darmowe – dlatego z czystym sumieniem mogę je Wam polecić do wypróbowania.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama